28 червня – День Конституції України

3891

В нинішньому році українці відзначають 23 річницю прийняття Конституції незалежної України.
День Конституції – 28 червня, згідно з текстом основного закону України, є державним святом.
І воно єдине, з усіх державних свят України, встановлене положеннями самої Конституції.

Україна може похвалитися багатовіковою історією конституційного процесу. Знаменита Конституція українського гетьмана Пилипа Орлика була опублікована ще на початку XVIII століття – в 1710 році. Документ встановлював права та обов'язки членів Війська Запорізького, і за оцінками істориків, став однією з перших європейських конституцій Нового часу.
Чинності  конституція Орлика, однак, так і не набула.

З розпадом Російської Імперії Україна отримала шанс на незалежність, який спробувала реалізувати, в тому числі, і прийняттям власного основного закону. Центральна Рада УНР затвердила Конституцію 29 квітня 1918 року. Цей день, на жаль, став останнім днем існування Центральної Ради – вона була повалена гетьманом Української Держави Павлом Скоропадським. Апарат Скоропадського, в свою чергу, опублікував «Закон про тимчасовий державний устрій України» – установчий документ, в якому закладалися основи української державності.

З приходом радянської влади конституційний процес незалежної України припинився. Конституції УРСР публікувалися в 1919, 1929, 1937 і 1978 році. Лише розпад Радянського Союзу дозволив країні відновити розробку власного основного закону і затвердити його у 1996 році.

Як приймали конституцію 1996 року

Нова українська Конституція народжувалася в логіці складних політичних ігор і подолання правових проблем, пов'язаних зі становленням молодої держави. З моменту здобуття незалежності Україна користувалася радянською конституцією, що дісталася їй "у спадок", і яка, незважаючи на глибокі зміни, не відповідала сучасним вимогам.

Робота над новим основним законом почалася відразу після здобуття країною незалежності, але постійно страждала від політичних і особистісних конфліктів. Серйозним кроком до Конституції став Конституційний договір, підписаний 8 червня 1995 року президентом Леонідом Кучмою та спікером Ради Олександром Морозом. Документ передбачав ухвалення нової Конституції протягом року після його підписання. Після цього робота активізувалася: Конституційна комісія, що складається з експертів-правознавців, науковців і юристів, представила перші напрацювання майбутньої Конституції вже в листопаді того ж року.

Перші положення Конституції, представлені на суд народних депутатів, стали активно піддаватися критиці і «доопрацюванню» з боку парламентських фракцій і груп. Паралельно, правки в документ вносила і Конституційна комісія, а між президентом Кучмою та спікером Ради Морозом виникли серйозні протиріччя. Робота над новою Конституцією могла затягнутися на роки.

Коли в червні 1996 року процес знову зайшов у глухий кут, Кучма прийняв рішення винести спірні статті проекту Конституції на загальнонаціональний референдум. Раді було поставлено ультиматум: або депутати знаходять консенсус і голосують кожну статтю Конституції, або рішення віддається електорату. Результати такого голосування складно було прогнозувати через полярності позицій основних політсил та посилення протидії Росії.

Ніч з 27 на 28 червня 1996 року стала історичною – Верховна Рада, незважаючи на всі суперечності, приступила до обговорення та прийняття Основного закону, розглядаючи одну статтю за іншою.
О 9 годині 18 хвилин 28 червня Конституція України була прийнята – в її підтримку проголосували 321 депутат, при 45 голосах проти і 12 тих, хто утримався.

Як відзначається День конституції-2019

Столиця

28 червня у всіх районах Києва відбудуться церемонії покладання квітів до пам'ятника гетьману Пилипу Орлику, Михайлу Грушевському, а також іншим видатним діячам українського державотворення.

Спортивні заходи

27 червня із нагоди Дня Конституції України в Голосіївському парку імені М. Т. Рильського відбудеться легкоатлетичний пробіг під назвою "Україна – моя рідна країна". 28 червня у Маріїнському парку відбудеться захід для військових, які отримали травми – "Звитяга нескорених".

Виставки

27 червня біля будівлі Печерської РДА відбудеться культурно-мистецький проект "Україна – це ми!". У Національному історико-архітектурному музеї організували фото-виставку під назвою "Київська фортеця", яка триватиме до 2 липня включно. 28 червня на Майдані Незалежності буде розташований виставковий проект "Століття незламних".

Повчальні заходи

У міських та районних бібліотеках вже відбуваються заходи, спрямовані на розвиток знань про історію конституціоналізму, правову культуру, а також на виховання громадської свідомості та поваги до українського закону. У дитячих  кінотеатрах "Старт", "Факел" та "Промінь" з 26 по 30 червня транслюватимуть науково-пізнавальні фільми під назвами: "Історія прав людини" та "Молодь за права людини".  У навчальних закладах професійно-технічної освіти відбудуться перегляди кінофільмів "Історія української Конституції", "Прийняття Конституції України" та "Пилип Орлик. Пакти і Конституції". Також 28 червня організують пішохідну екскурсію "Володимирський шлях Михайла Грушевського".

Концерти

26 червня у приміщенні Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків буде організовано  концерт "Моя держава – вільна Україна".

Захід

Тут виділилася Івано-Франківська область. В обласному центрі планується комплекс культурно-мистецьких заходів.
А на відомому курорті Яремче закупили послуги з проведення концертно-розважальної програми відразу для 2-х свят: Дня молоді та Дня Конституції. 

Дніпро

Уже котрий рік поспіль масштабами святкування з найрізноманітніших приводів дивує Дніпро. У День Конституції в місті можна буде відвідати концерт "Ми – Україна", флешмоб "Україна. Державність. Конституція" і патріотичний захід "Моя Держава. Моя Україна".

День Конституції: цікаві факти

  • Україна прийняла свою Конституцію останньою серед усіх пострадянських країн, і прожила «без конституції» п'ять років. В цей період діяла стара конституція УРСР 1978 року, в якій були припинені цілі розділи та додані важливі положення;
  • засідання Ради, на якому приймалася конституція, тривало добу, а головний доповідач Михайло Сирота провів за трибуною 23 години;
  • з 1990 по 1996 роки було запропоновано більше десятка проектів Конституції України. Авторами виступали політичні партії, вчені, спеціальна Конституційна комісія. Так, Конгрес українських націоналістів пропонував позбавити Крим автономії, а комуністи – зберегти радянську назву України (УРСР), і повернути владу радам.