29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом

1811

29 жовтня визначено Всесвітньою асоціацією боротьби з інсультом Всесвітнім днем боротьби з інсультом. Проблема боротьби з інсультом має надзвичайно важливе медичне і соціальне значення, оскільки ця патологія є однією з провідних причин смертності населення планети. 

За статистикою кожноїдругоїсекунди у світі у когосьвиникаєінсульт, а кожноїшостоївід інсульту, на жаль, назавждиперериваєтьсяоднежиття

Актуальна проблема мозкових інсультів для України. Щорічно понад 100 тисяч громадян України стають жертвами інсульту, серед яких третина молодша 65 років. Захворюваність на інсульти в Україні складає 278,7 на 100 тисяч населення, що вище, ніж в середньому в країнах Європи (200 на 100 тис. населення). Щороку внаслідок інсульту помирає від 32 тис. до 34 тис. жителів країни.

У найближчі десятиліття експерти ВООЗ прогнозують подальше зростання кількості мозкового інсульту, що пов’язано зі старінням населення планети і значним поширенням в популяції таких факторів серцево-судинного ризику, як артеріальна гіпертонія, атеросклероз, хвороби серця, цукровий діабет, куріння, зловживання алкоголем, гіподинамія, нездорове харчування, забруднення оточуючого середовища та ін. Експерти прогнозують, що до 2035 року кількість нових випадків мозкового інсульту в країнах Європи збільшиться на 34%, а смертність внаслідок них – на 45%.

В грудні 2007 року було створено Європейську організацію інсульту (ESO), яка об’єднала дослідників, лікарів, національні інсультні, неврологічні, нейрохірургічні товариства, непрофесійні організації. Мета ESO – знизити захворюваність, смертність та інвалідизацію внаслідок інсульту шляхом покращення допомоги хворим.

Однією з перших ініціатив ESO стала програма ESO-EAST, започаткована в 2015 році. Мета цього проекту: підвищити якість надання допомоги хворим з інсультом в країнах Східної Європи.

Україна долучилась до цього проекту. Місія проекту в Україні: сприяти розвитку  інсультної служби, знизити захворюваність та зменшити наслідки інсульту.

Активну участь у реалізації цього проекту беруть співробітники ДУ «Інститут неврології, психіатрії та наркології Національної академії медичних наук України», Державна установа Інститут нейрохірургії ім. акад. А. П. Ромоданова НАМН України.

Першим кроком у цьому проекті стало виконання регістру RES-Q, що спрямований на оцінку якості лікування хворих в кожній європейській країні.З 2017 по 2019 рік в Україні до реєстру RES-Q долучилось 90 лікарень. В реєстр внесено інформацію по 14305 пацієнтам. Дані занесені в реєстр, дають змогу  визначити найбільш важливі проблеми, з якими стикаються кожна лікарня, оцінити якість лікування хворих, порівняти її з лікуванням в інших країнах та розробити заходи щодо покращення надання допомоги хворим на мозковий інсульт.