Андрій Сердюк: Створення єдиного медичного простору з високотехнологічних та дороговартісних видів допомоги – це основа майбутнього нашої охорони здоров’я

1441
Андрій Сердюк

Виступ президента Національної академії медичних наук України, академіка А.М.Сердюка на парламентських слуханнях «Сучасний стан, шляхи і перспективи реформи у сфері охорони здоров’я України» 05 червня 2013 року.
Медична наука та охорона здоров’я, без перебільшення, життєво важливі для кожного з нас. Мабуть, уперше в новітній історії нашої крани вони набули такої загальнодержавної ваги і вимагають такої пильної уваги. Національна академія медичних наук, яка щойно відмітила своє пере двадцятиріччя повною мірою усвідомлює свою відповідальність перед суспільством. Ми вправі стверджувати: академія відбулася, вона нарощує науковий потенціал.
Важливим підгрунтям  активізації науково-практичної діяльності академії  залишається її плідна співпраця з Національною академією наук. Ми розширюємо фундаментальні дослідження з усіх базових напрямків медицини (про них уже йшла мова в попередніх доповідях). Саме результати цих досліджень створюють основу нових медичних технологій, лікарських засобів, методів профілактики захворювань. Здійснюється ефективне міжнародне співробітництво з науковцями багатьох країн та  міжнародними організаціями.

З метою об’єднання академічної науки з вузівською академія разом з Міністерством охорони здоров’я створила 5 регіональних так званих кластерів в містах – Харкові, Дніпропетровську, Донецьку, Одесі та Львові, які починають працювати за взаємопов’язаними напрямками: наука, медицина, освіта.

Наведу два конкретних приклади. Перший. Переді мною виступаючі колеги називали той визначний проект,  який ініційований Президентом країни стосовно розбудови пренатальних центрів. Академія веде науковий супровід всієї перинатології. За кожною з областей закріплені куратори, які в он-лайновому режимі надають необхідні  консультації, а при необхідності – виїжджають на допомогу на місця. Активно впроваджуються новітні розробки. Про результати спільної діяльності ви вже чули з уст  Раїси Василівни,  що, дійсно, за останні два роки досягнуті переконливі показники зниження материнської і дитячої смертності.
Другий приклад. Опрацьовується національний проект “Ядерні технології” і “Електрофізична апаратура для медицини”. Концепція відповідної державної програми вже затверджена Кабінетом Міністрів. Ідеологія проекту впровадження досягнень ядерної фізики в ранню діагностику і лікування найбільш поширених популяційних захворювань: онкологічних, серцево-судинних, неврологічних. Створення вітчизняного виробництва сучасних радіо фармпрепаратів та медичного обладнання.

Кілька слів про законодавство. Нами підготовлені та направлені до Комітету з питань охорони здоров’я і  погоджені з керівництвом  комітету Тетяною Дмитрівною пропозиції щодо визначення пріоритетних напрямів  законотворчої діяльності у сфері  медичної науки та  охорони здоров’я. Серед тих, що вимагають першочергового  розгляду у Верховній Раді, зміни до Закону про трансплантацію.

Наші сусіди – Білорусь та Росія – уже давно змінили презумпцію незгоди на презумпцію згоди, як це зроблено майже у всіх європейських країнах. Результат. В Білорусі здійснюється 80 трансплантацій серця на рік. У нас в минулому році – аж одна!

На черзі понад тисяча у нас людей, які вимагають, потребують такої операції. По нирці – 2,5 тисячі. Я дуже прошу, шановний Володимире Васильовичу, у вас вже зареєстрований як проект Закон Карташова, так він зветься.  Будь ласка, розгляньте його першочергово.

В критичному стані знаходиться служба крові. А це питання національної безпеки. За 20 років кількість донорів зменшилась в 2,5 рази. Серед потенційних донорів зростає поширеність ВІЛ-інфекції, гепатитів В і С. Скажу вам, що ми змушені, не ми, а система охорони здоров’я змушена була зі списків донорів виключити майже 100 тисяч чоловік-донорів. Можете собі уявити, що чатувало на решту, хто мав би отримати цю кров?!
Фахівцями академії опрацьовано проект відповідної державної програми, яка обговорювалась в комітеті Верховної Ради. Бажано записати в рішенні нинішніх слухань доцільність подальших кроків з її прийняття та розробку проекту Закону про трансфізіологію.

Серед нагальних питань – доопрацювання законів “Основи законодавства про охорону здоров’я”, прийнятого Верховною Радою в 1992-у, “медичний заклад”, на який чекають 12 тисяч медичних установ. До речі, проект готовий.

Академія розробляє проект Закону про високоспеціалізовану медичну допомогу, в основі якого створення єдиного медичного простору з високотехнологічних та дороговартісних видів допомоги, які наші громадяни сьогодні можуть отримати виключно за кордоном. До речі, єдиний медичний простір, я думаю, це основа майбутнього нашої охорони здоров’я.

Про надання медичної допомоги.
Навіть за жорстких умов державного бюджету у клініках академічних інститутів, де розміщено 7,7 тисяч ліжок, щорічно лікуються понад 155 тисяч хворих. Виконується понад 90 тисяч найскладніших операцій. По деяким показникам наші клініки вже працюють краще, ніж європейські клініки. В поліклініках проводяться 2,5 прийоми пацієнтів. Але другий рік поспіль академія виділила кожному регіону квоти і виділила 43 тисячі безкоштовних цих квот. Але, на жаль, регіони виконали тільки лише 37 відсотків від того, що ми їм пропонували.

Наші плани. Нам потрібно прискорити інноваційний розвиток медичної науки на основі державного приватного партнерства, запровадити грантову форму фінансування установ, персоналізацію фінансування проривних передових наукових груп, опрацювати медико-економічні стандарти і так далі.
Наша мета. Медична наука і охорона здоров’я повинні врешті відповідати очікуванням та потребам населення. Впевнений, що парламентські слухання стануть визначним кроком у їх досягненні.

 І останнє. Шановні народні депутати, ми вдячні вам за те, що ви оголосили цей рік 2013 роком Миколи Михайловича Амосова в медицині. Рівняння на видатного кардіохірурга та біокібернетика, талановитого вченого, мислителя і письменника, я впевнений, додасть нам сили і наснаги у вирішенні сучасних проблем медичної науки і охорони здоров’я.