! Сьогодні

     
Стаття

Володимир Рибак: Більше 90 відсотків українців впевнені, що радикальне реформування медичної галузі вкрай необхідне

Виступ Голови Верховної Ради України В.В.Рибака на парламентських слуханнях «Сучасний стан, шляхи і перспективи реформи у сфері охорони здоров'я України» 05 червня 2013 року.
На сьогоднішній день складно уявити важливішу тему для публічних слухань в парламенті, тут, у Верховній Раді України, ніж ситуація у сфері охорони здоров'я. Стан нашої національної медичної системи, якість медичних послуг і обслуговування населення.

Навіть на піку здоров'я кожен з нас щодня мимоволі прислуховується до себе, до природних сигналів свого організму. Чому ж тоді ми, представники влади, експертне середовище, громадське суспільство, не прислуговуємося до тривожних сигналів нездоров'я усієї сфери охорони здоров'я? Чому два десятиріччя загальноукраїнський організм, медична система України без належної відповіді з боку влади, влади всіх рівнів?

І медицина надсилає сигнали "sos". Але до того моменту, доки в ситуацію не втрутився Президент України Віктор Янукович і не запропонував цілісну систему реформ. І в першу чергу реформу сфери охорони здоров'я. Соціологічні дослідження свідчать, що право на безкоштовне медичне обслуговування визнається українцями важливішим навіть за  право на працю. До трійки пріоритетів увійшло також право на соціальний захист. Саме ці три пріоритети складають основу президентських реформістських ініціатив.  І найважливіша з них, безумовно, - це медична реформа.

Біда нашої системи охорони здоров'я полягає у її очевидному анахронізмі. Україна  як незалежна держава стрибнула в ХХІ століття, оновилася як суспільство, змінила власну політичну систему, трансформувала економіку, змінилися світогляди нових поколінь, а от її медична система залишилася незмінною з часів середини минулого століття. Українці сумно жартують: система охорони здоров'я в Україні  є, але вона не сумісна з життям.

Думаю, що під час цих парламентських слухань ми почуємо від урядовців (тут багато представників науки, медичних експертів, представників громадських та професійних організацій) точні оцінки стану нашої системи охорони здоров'я. Втім важливіше було б почути рекомендації щодо виправлення цього стану, зокрема законодавчим шляхом, в першу чергу, щодо створення правових рамкових умов задля прискорення реформування медичної галузі без помітних соціальних втрат, в першу чергу для населення.

Разом з тим, мусимо визнати, що для реалізації реформи охорони здоров'я вже чимало зроблено як на центральному, так і на місцевому рівні, та й на рівні парламенту, центральних та місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Як свідчать надані урядом та профільним комітетом Верховної Ради  України інформаційно-аналітичні та довідкові матеріали, на цьому полі вже є позитивні досягнення. Але ми бачимо і чимало проблем, про які свідчить в тому числі і значна кількість звернень, що надходять до Верховної Ради, до народних депутатів, як представляють різні політичні сили.

Зверну вашу увагу на кілька очевидних  хвороб в процесі реформування сфери охорони здоров'я. Перша і найболючіша з них – відірваність реформ від громадської думки, від людей, для яких проводяться реформи.
Згідно опитувань громадської думки населення не сприймає заходи по реалізації реформ. Хоча більше 90 відсотків українців впевнені, що радикальне реформування медичної галузі вкрай необхідне.
Хіба це не парадоксально, громадяни України  масово підтримують ініціативу Президента, але так само масово і не сприймають те, які втілюють в життя представники виконавчої влади усіх рівнів.

Інша проблема, яка має бути врешті-решт чітко виписана, в тому числі на законодавчому рівні – це тема медичного страхування так добровільного, так і обов'язкового. Зрозуміло, що страхова медицина не панацея для системи охорони здоров'я. Але міжнародний досвід свідчить, що вона допомагає розв'язати розрив між вартістю сучасного лікування високої якості  та фінансової спроможності населення сплатити за медичні послуги вищої кваліфікації.

Дуже широкого розголосу в суспільстві набули проблеми оптимізації мережі стаціонарів та структурування медичних закладів взагалі згідно їх типів та видів медичної допомоги, яку вони надають   населенню. Зокрема, реформа швидкої медичної допомоги, доля амбулаторій, ФАПів в сільській місцевості тощо. Тут ми знову стикаємося з так званим ексцесом виконавців: ідеї реформування сформульовані правильно, а от їх реалізація ігнорує інтереси громад та сотень тисяч людей.

Відокремлю, на завершення, іще одну, але вкрай болючу проблему, яка, мабуть, є центральною в майбутньому нашої системи охорони здоров'я. Маю на увазі фігуру лікаря: якість його освіти, його кваліфікації, його ролі в забезпечені здорового способу життя в суспільстві. Це також проблема гідного винагородження лікаря, усього медичного персоналу за їх працю. Цю проблему гостро поставив Президент України, вимагаючи особливої уваги до медичного корпусу України, його соціального забезпечення та благополуччя.

Проблема полягає в тому, що у суспільстві наростає тенденція глибокої недовіри до національної медицини, до якості  медичних послуг, кваліфікації лікарів, ґрунтовності та сучасного рівня медичної освіти. Стало ледь не ознакою хорошого тону лікуватися, де, – закордоном, від Білорусії та Росії до Німеччини та Швейцарії. Такий лікувальний елітаризм – ознака серйозних негараздів в українській системі охорони здоров'я, дефіциту її професіоналізму, та відставання від проривів у світовій медичній науці та практиці. 

Ось лише кілька проблем, які лежать на поверхні, щодня обговорюються людьми, які вимагають негайного вирішення на державному рівні. Ви більше знаєте,  ви більше скажете за це. Я сподіваюсь,  що вони знайдуть висвітлення у виступах учасників парламентських слухань.

І наостанок хочу підкреслити щиро, що важливість розгляду проблем, які є в системі охорони здоров'я, пов'язані з тим, що здоров'я - це саме найдорожче, що є у кожної людини і в кожної особи. Як сказав колись  великий Сократ: "Здоров'я - це усе, а усе - ніщо без здоров'я".

І, таким чином, до 18  години нам треба розглянути проблему, яка є, а тут багато, я бачу є депутатів різних політичних сил, які мають відношення до медичної галузі. Щоб можна було коректувати, які є закони, щоб можна було  попрацювати над новими законами. Але ми повинні разом всі зробити висновки, бо  люди чекають, що  медична галузь покращиться, і покращиться  не колись, а в найближчий час.
 

 

Розмістив: прес від 06.06.2013

  

 

GoodWeb