Цукровий діабет – мовчазна епідемія

892
Олена Добровинcька

Статтю підготувала лікар-ендокринолог, дієтолог, к.мед.н., науковий співробітник ДУ «Інститут ендокринології та обміну речовин імені В.П. Комісаренка НАМН України» Олена Добровинcька.

__________________________________________________

Щорічно 14 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з діабетом, який був введений в 1991 році Міжнародною діабетичною федерацією і Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Ця дата невипадкова, саме у цей день народився канадський вчений Фредерік Бантінг, який разом зі своїм колегою Чарлзом Бестом зіграв вирішальну роль у відкритті в 1922 році інсуліну – ліків, що рятують життя людям, хворим на діабет. Цей День покликаний підвищити рівень інформованості населення про проблеми діабету і служити важливим нагадуванням всьому людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає.

Сьогодні у всьому світі страждають від діабету понад 422 мільйони чоловік. При цьому захворюваність щорічно збільшується у всіх країнах на 5-7%. До 2040р. експертами очікується до 642 млн випадків Цукрового діабету у світі. Збільшення числа людей із надмірною вагою або ожирінням, у тому числі дітей, ймовірно, ключовий фактор прогнозованого зростання кількості хворих на цукровий діабет. Цукровий діабет входить в трійку захворювань, що найбільш часто призводять до інвалідизації населення і смерті (атеросклероз, онкологічні захворювання, цукровий діабет). За даними ВООЗ, цукровий діабет збільшує смертність в 2-3 рази і скорочує тривалість життя.

Що таке цукровий діабет? 

Цукровий діабет – це група ендокринних захворювань, що розвиваються внаслідок абсолютної чи відносної недостатності гормону інсуліну, внаслідок чого виникає гіперглікемія — стійке підвищення рівня глюкози у крові.

1. Цукровий діабет 1 типу розвивається швидко, іноді раптово, в основному у дітей і молодих людей, при цьому є абсолютний дефіцит інсуліну.

2. Цукровий діабет 2 типу зазвичай розвивається поступово і відрізняється помірною вираженістю симптомів, частіше у людей старше 40 років, що мають надмірну вагу, при цьому відзначається відносний дефіцит інсуліну. Це найбільш поширений тип хвороби (зустрічається у 80-85% випадків).

Вторинний (або симптоматичний) цукровий діабет.

Гестаційний цукровий діабет діагностують у період вагітності. 

Причини. Основною причиною цукрового діабету 1 типу є аутоімунний процес, обумовлений збоєм імунної системи, при якому в організмі виробляються антитіла проти клітин підшлункової залози, що руйнують їх. Головним фактором, що провокує виникнення діабету 1 типу, є вірусна інфекція (краснуха, вітряна віспа, гепатит, епідемічний паротит і т. д.) на тлі генетичної схильності до цього захворювання.

Основні фактори, що провокують розвиток цукрового діабету 2 типу:

1.Ожиріння.

2.Спадкова схильність. При наявності цукрового діабету у батьків або найближчих родичів ризик розвитку захворювання збільшується в 2-6 разів.

Причинами вторинного (симптоматичного) діабету можуть бути:

захворювання підшлункової залози (панкреатит, пухлина, резекція тощо); захворювання гормональної природи (синдром Іценко-Кушинга, акромегалія, дифузний токсичний зоб, феохромоцитома); вплив ліків чи хімічних речовин і т. д.

Які симптоми цукрового діабету?

Симптоми цукрового діабету І типу:

Суттєва втрата ваги

Спрага (хворі можуть випивати 3-5 л води, інколи навіть більше)

Часте сечовипускання (як вдень, так і вночі)

Сухість у роті

Швидка стомлюваність, сонливість

Нудота, іноді блювота

Другорядними ознаками діабету 1-го типу у дітей слід відзначити появу нічного нетриманні сечі.

Симптоми цукрового діабету ІІ типу:

Оніміння і судоми ніг

Больові відчуття в кінцівках

Спрага

Сухість у роті

Помутніння в очах

Погане загоєння ран 

Випадіння волосся на ногах

Поява симптомів діабету 2-го типу відбувається не відразу, їх важко виявити, оскільки, вони не надто виражені. Нерідко трапляються випадки, коли дане захворювання на початку протікає майже безсимптомно. 

Для діагностики цукрового діабету виконують наступні дослідження:

аналіз крові на глюкозу: натще визначають вміст глюкози в капілярній крові (кров з пальця);    

проба на толерантність до глюкози: натщесерце беруть близько 75 г глюкози, розчиненої в 1-1,5 склянках води, потім визначають концентрацію глюкози в крові через 0.5 та 2 години; 

аналіз сечі на глюкозу і кетонові тіла: виявлення кетонових тіл і глюкози підтверджує діагноз діабету;

визначення глікозильованого гемоглобіну; визначення інсуліну і С-пептиду в крові: при першому типі цукрового діабету кількість інсуліну і С-пептиду значно знижується, а при другому типі можливі значення в межах норми.

N.B! Всі результати обстежень повинен оцінювати та аналізувати лікар.

Лікування цукрового діабету включає:

Програма лікування призначається кожному пацієнту індивідуально на основі діагностичних результатів і його особливостей здоров’я.

раціональне харчування;

щоденне застосування інсуліну (інсулінотерапія) — необхідно хворим на цукровий діабет 1 типу і при прогресуванні діабету 2 типу. При лікуванні інсуліном необхідно самостійно контролювати рівень глюкози в крові та сечі;

застосування таблеток, що сприяють зниженню рівня цукру в крові. Як правило, з таких препаратів починають лікування цукрового діабету 2 типу. При прогресуванні захворювання необхідне призначення інсуліну.

Людям, страждаючим на цукровий діабет, корисні фізичні вправи.

Нагадуємо! При наявності підозри щодо цукрового діабету звертайтеся до сімейного лікаря.

Для попередження розвитку ускладнень цукрового діабету необхідно постійне лікування і ретельний контроль рівня цукру в крові! Хворі на цукровий діабет обов’язково повинні перебувати на обліку у лікаря-ендокринолога! Самоконтроль і точне виконання рекомендацій лікаря дозволяють уникнути або значно уповільнити розвиток ускладнень захворювання!