До Всесвітнього Дня ожиріння, організованого Всесвітньою федерацією ожиріння – World Obesity Federation. Стеатоз підшлункової залози у дітей

1067

Стеатоз підшлункової залози у дітей

Актуальність. Результати загальнонаціонального дослідження STEPS, проведеного в Україні, свідчать про те, що 59,1% українців мають надмірну вагу, а 24,8% – ожиріння. За даними Міжнародної цільової групи з ожиріння щонайменше 10% дітей шкільного віку у світі мають надмірну вагу або ожиріння, що становить близько 155 мільйонів дітей. Пандемія дитячого і підліткового ожиріння несе безпосередню загрозу здоров’ю і якості життя дітей. Одним з найбільш вразливих органів, який в першу чергу страждає від надмірного накопичення жиру, є підшлункова залоза.

Передбачається, що наслідками інфільтрації жировими клітинами підшлункової залози можуть бути дисфункція інсулінпродукуючих клітин, розвиток інсулінорезистентності, порушення синтезу ферментів підшлункової залози, підвищення ризику розвитку гострого чи загострення хронічного панкреатиту, неоплазії підшлункової залози. Отже, жирова інфільтрація підшлункової залози має довгострокові клінічні наслідки. На сьогодні стеатоз підшлункової залози вважається загальним терміном, який визначає всі форми акумуляції жиру в підшлунковій залозі, але найчастіше він поєднується з ожирінням та метаболічною дисфункцією, тобто є відображенням жирової хвороби підшлункової залози.

Поширеність. В загальній популяції поширеність стеатозу підшлункової залози складає 33%, в дитячій популяції кожна 10 дитина має ознаки стеатозу підшлункової залози, а серед дітей з ожирінням цей показник сягає 47,9%.

Симптоми захворювання. Нажаль, у більшості маленьких пацієнтів захворювання не має специфічних ознак, тому, зазвичай, батьки звертаються за медичною допомогою із запізненням. Іноді виявляються скарги на біль у животі, що супроводжуються блювотою, нудотою, здуттям живота. Стеатоз підшлункової залози часто поєднується з неалкогольною жировою хворобою печінки (НАЖХП), гастроезофагеальною рефлюксною хворобою, холестерозом жовчного міхура, підвищеним ризиком кардіоваскулярних захворювань.

Діагностика. Неінвазивні методи діагностики стеатозу підшлункової залози вважаються оптимальними для педіатричної клінічної практики. Поява ультразвукових систем експертного класу нового покоління, що містять функції SWE (Shear Wave Elasticity Imaging) та стеатометрії, які дозволяють кількісно оцінювати ступінь атенуації ультразвуку та досліджувати жорсткість паренхіми органу, тобто виявити одночасно ознаки фіброзу та стеатозу, відкрили можливості ранньої діагностики стеатозу підшлункової залози у дітей.

Лікування. Вкрай необхідним є ранній початок лікування, оскільки своєчасне втручання дозволить мінімізувати негативний вплив накопичення жиру в підшлунковій залозі, поліпшити якість життя та запобігти розвитку ускладнень. Найбільш доведену ефективність на сьогодні мають заходи з модифікації способу життя: збільшення фізичної активності, нормалізація ваги тіла та формування прихильності до збалансованого харчування.

За детальною інформацією звертайтеся до монографії Степанова Ю.М., Лукьяненко О.Ю. «Стеатоз підшлункової залози у дітей», відділу дитячої гастроентерології ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України».

 

 

Інформація надана ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України».