Лекція-тренінг з біоетики від 17.01.2020. Звіт.

2028
Лекція-тренінг з біоетики від 17.01.2020. Звіт.

17 січня 2020 року у приміщенні Президії НАН України відбулася чергова лекція-тренінг з питань біоетики та етичної експертизи наукових і клінічних досліджень для співробітників, клінічних ординаторів, аспірантів та членів біоетичних комісій Державних установ НАМН та НАН України. У заході прийняли участь представники локальних комісій з біоетики державних установ НАН України та НАМН України, члени Комітету з питань біоетики НАН України. Дана лекція-тренінг є продовженням циклу заходів, який було запроваджено у 2019 році за ініціативою Президії НАМН України та проводиться групою фахівців під керівництвом Президента НАМН України, академіка Віталія Цимбалюка. Тема лекції-тренінгу: «Міжнародний досвід проведення етичної експертизи біомедичних досліджень». Запрошеним лектором був Борис Іванович Остапенко (доцент кафедри філософії Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика, член Комісії з питань етики НАПМО ім. П.Л. Шупика), модераторами заходу – Анатолій Єгоренков (радник Президента НАМН України з питань біоетики) та Микола Чащин (директор Наукового центру з медико-біотехнічних проблем НАН України). На початку заходу модератори ознайомили слухачів з загальною метою даного лекторію, що полягає у створенні в середовищі академічної спільноти майданчика для публічного обговорення та обміну думками з приводу питань біоетики та проблем етичної експертизи біомедичних досліджень. З точки зору організаторів лекторію такий майданчик є необхідною та бажаною передумовою оновлення роботи біоетичних комісій установ НАМН та НАН України, гармонізації алгоритму їх роботи. Тому присутність на таких заходах всіх учасників процесу біоетичної експертизи та біомедичного дослідження (від представників локальних етичних комісій та кваліфікованих наукових співробітників до  учасників досліджень, волонтерів, представників релігійних громад, тощо) є необхідною умовою роботи лекторію з біоетики у межах тієї концепції, що пропонується організаторами заходу з метою оновлення роботи локальних комісії з біоетики.

В основній частині заходу лектором, к. філос. н. Б.І. Остапенко було проведено ретельний аналіз організаційних умов, які прийняті у Європейському Союзі при проведенні етичної експертизи біомедичних та фармакологічних досліджень. Було проведено порівняння європейського досвіду з досвідом роботи етичних Комісій в Україні. Було підкреслено, що при наявності загальних положень з питань біоетики, в той же час кожна країна-член Євросоюзу має свої повноваження та специфіку при проведенні біоетичної експертизи. Це є відображенням культурного різноманіття європейської спільноти.

 У зв’язку з важливістю теми  та зацікавленістю слухачів, організатори заходу звернулись до лектора  з проханням продовжити розгляд теми і провести аналогічний порівняльний аналіз на прикладах особливостей проведення біоетичної експертизи у США та Канаді. Доцент Остапенко Б.І.  надав згоду на залучення до проведення наступного заходу (у лютому 2020 року), де він також матиме змогу поділитися особистими спостереженнями, що виникли у нього під час проходження у 2019 році курсу підвищення кваліфікації з біоетики у медичних закладах США. Більш детальну інформацію про наступну лекцію-тренінг буде надано пізніше.