Нобелівську премію з медицини 2017 присудили за відкриття механізму біологічного годинника

1032
Лауреати Нобелівської премії з медицини 2017 року (зліва направо) Джеффрі Голл

Лауреатами стали Джеффрі С. Холл, Майкл Росбаш та Майкл У. Янг за дослідження молекулярних механізмів, що контролюють циркадний ритм
Сьогодні, 2 жовтня, Нобелівська асамблея в Каролінському інституті присудила Нобелівську премію в галузі медицини та фізіології Джеффрі С. Холу, Майклу Росбашу та
Майклу У. Янгу за дослідження молекулярних механізмів, що контролюють циркадний ритм.

Вчені «змогли заглянути всередину нашого біологічного годинника та розкрити принцип його роботи. Їх відкриття пояснює, як рослини, тварини і люди адаптують свій біологічний ритм, щоб синхронізуватися з обертанням Землі», – йдеться в офіційному релізі асамблеї.

Дослідження на фруктових мушках дозволило виділити ген, який контролює нормальний щоденний біологічний ритм. Цей ген кодує білок, який накопичується в клітці протягом ночі, а потім руйнується за день. З дивовижною точністю наш внутрішній годинник адаптує людську фізіологію до різних фаз дня. Біологічний годинник регулює поведінку, рівень гормонів, сон, температуру тіла і обмін речовин. Саме з відкритим геном пов’язані тимчасові лаги після подорожі через кілька тимчасових поясів. Постійне розбалансування між способом життя людини і біологічним годинником призводить до підвищеного ризику різних захворювань.

Нобелівські лауреати цього року зробили перший крок до премії ще в 1984 році, коли виділили періодичний ген – Джеффрі Хол і Майкл Росбаш в університеті Брандейса в Бостоні, а Майкл Янг в університеті Рокфеллера в Нью-Йорку.

Джеффрі К. Холл (1945, Нью-Йорк) отримав докторський ступінь в 1971 році в Вашингтонському університеті в Сіетлі, в 1971-1973 – доктор наук в Каліфорнійському технологічному інституті в Пасадені, в 1974 перейшов в університет Брандейса в Уолтхамі, з 2002 – в університеті штату Мен.

Майкл Росбаш (1944, Канзас-Сіті) отримав докторський ступінь в 1970 році в Масачусетському технологічному інституті в Кембриджі, в 1971-1973 – докторант Единбурзького університету в Шотландії, з 1974 – в університеті Брандейса в Уолтхемі, США.

Майкл У. Янг (1949, Майамі) отримав докторський ступінь в Техаському університеті в Остіні в 1975, в 1975-1977 – докторант Стенфордського університету в Пало-Альто, з 1978 – в Рокфелеровському університеті в Нью-Йорку.

Джерело: Nobelprize.org


The findings discovered by the 2017 Medicine Laureates has far-reaching implications on our wellbeing & everyday lives.

The biological clock is involved in many aspects of our complex physiology. We now know that all multicellular organisms, including humans, utilize a similar mechanism to control circadian rhythms. A large proportion of our genes are regulated by the biological clock and, consequently, a carefully calibrated circadian rhythm adapts our physiology to the different phases of the day. Since the seminal discoveries by the three Nobel Laureates, circadian biology has developed into a vast and highly dynamic research field, with implications for our health and wellbeing.

Sleep is vital for normal brain function and circadian dysfunction has been linked to sleep disorders, as well as depression, bipolar disorder, cognitive function, memory formation and some neurological diseases (Gerstner and Yin, 2010). In rare cases, sleep phase disorders are due to mutations in circadian clock genes resulting in advanced or delayed sleep-wake cycles (Patke et al., 2017; Toh et al., 2001). Studies have indicated that chronic misalignment between our lifestyle and the rhythm dictated by our endogenous circadian clock may be associated with increased risk for various diseases including cancer, neurodegenerative diseases, metabolic disorders and inflammation.

Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash and Michael W. Young are awarded “for their discoveries of molecular mechanisms controlling the circadian rhythm”.

Press release: http://goo.gl/j7LWaK

Advanced information (pdf): http://goo.gl/UVTmx3