Пішов з життя Ничитайло Михайло Юхимович

1138

СУМУЄМО
СПІВЧУВАЄМО
ПАМ’ЯТАЄМО

07 березня 2021 року пішов з життя провідний спеціаліст у галузі хірургії, член-кореспондент Національної академії медичних наук України, доктор медичних наук, професор, Лауреат Державної премії України в галузі науки та техніки, заслужений лікар України, завідувач відділу лапароскопічної хірургії і холелітіазу ДУ “Національний інститут хірургії і трансплантології ім. О.О. Шалімова НАМН України”,  заступник директора з наукової роботи ДУ “Національний інститут хірургії і трансплантології ім. О.О. Шалімова НАМН України” НИЧИТАЙЛО Михайло Юхимович.

Михайло Юхимович був організатором хірургічної школи українських хірургів. Упродовж багатьох років виконував складні оперативні втручання при захворюваннях органів гепатопанкреатобіліарної зони, з традиційного та лапароскопічних доступів. Його оригінальні розробки оперативних втручань при рубцевих стриктурах жовчних протоків, гострому та хронічному панкреатиті, пілородуоденальних пухлинах, селезінці одержали світове визнання.

Основними напрямками науково-практичної діяльності професора Ничитайла М.Ю. були: планова та невідкладна хірургія; невідкладні стани в хірургії; хірургія жовчних шляхів; лапароскопічна абдомінальна хірургія; хірургічне лікування жовчнокам’яної хвороби та її ускладнень (холедохолітіаз, гнійний холангіт, механічна жовтяниця) з пріоритетним використанням малотравматичних (лапароскопічних та ендоскопічних) методик; лікування захворювань печінки, селезінки і підшлункової залози з використанням сучасних лапароскопічних технологій та методів електрозварювання; реконструктивні хірургічні втручання при пошкодженнях позапечінкових жовчних протоків та післяопераційних рубцевих стриктурах; лапароскопічні втручання на органах черевної порожнини та заочеревинного простору: апендектомія, пластика кил різних локалізацій, видалення кіст та пухлин наднирників, операції при захворюваннях матки та її придатків.

За його участю розроблені програми навчання з циклів лапароскопічної, гепатобіліарної хірургії, хірургічної гастроентерології. Окремим досягненням стала розробка та впровадження в клінічну практику хірургічних методів електрозварювання живих, м’яких тканин (відзначено Державною премією України в галузі науки та техніки).

Михайло Юхимович був автором 572 наукових праць, присвячених різним аспектам хірургії, у тому числі 16 монографій, 5 підручників, 42 авторських свідоцтв і патентів на винаходи. Підготував 22 докторів та 23 кандидати медичних наук.

М.Ю. Ничитайло – почесний член Всесвітнього товариства хірургів, член Європейського та Всесвітнього товариств гепатобіліарних та лапароскопічних хірургів, почесний член хірургічних товариств Молдови, Росії, Узбекистану. Віце-президент асоціації хірургів України.

Президія Національної академії медичних наук України висловлює щирі співчуття рідним та близьким Михайла Юхимовича. Світла пам’ять про прекрасну людину, талановитого українського вченого і лікаря назавжди залишиться в наших серцях.

Вічна пам’ять!