Про парламентські слухання на тему: “Сімейна політика України – цілі та завдання” 17 червня 2015 року

542

Парламентські слухання “Сімейна політика України – цілі та завдання” показали актуальність даної теми в українському суспільстві та підкреслили консолідацію політиків, науковців, громадськості та духовенства навколо захисту традиційної української сім’ї,
О 15 годині у сесійній залі Верховної Ради під головуванням першого заступника Голови Верховної Ради України Парубія А.В. розпочалися парламентські слухання на тему: «Сімейна політика України – цілі та завдання».

Відкриваючи парламентські слухання, Парубій А.В. наголосив, що питання сім’ї і сімейного виховання в сучасному суспільстві займає надзвичайно важливе місце і тому «процес підготовки до сімейного життя потрібно починати з дитинства». Зазначив, що в умовах складного соціально-економічного становища, викликаного, в першу чергу, агресивними діями з боку Російської Федерації, необхідно проводити виважену політику стосовно формування сімейних відносин, виховання дітей тощо. Також наголосив, що «окрему увагу потрібно приділяти пропаганді сімейних цінностей у інформаційному просторі».

Із доповіддю виступив заступник Міністра соціальної політики Устименко С.О. Із співдоповіддю – голова Комітету Верховної Ради з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму Палатний А.Л.

Доповідач від Уряду зазначив, що головними завданнями державної політики з питань сім’ї є поліпшення рівня життя сімей, відновлення сімейних цінностей, забезпечення морального здоров’я сім’ї, виховання свідомого батьківства та запобігання соціальному сирітству. Наголосив, що Уряд усвідомлює необхідність створення ефективної системи державної сімейної політики через забезпечення стабілізації економічної ситуації в Україні, усунення причин, які перешкоджають повноцінному функціонуванню інституту сім’ї.

Заступник Міністра соціальної політики назвав забезпечення права дитини на проживання у сімейному середовищі одним із стратегічних завдань держави. Відзначив позитивну тенденцію до зменшення числа дітей, позбавлених батьківського піклування і сиріт.

Устименко С.О повідомив, що при Міністерстві соціальної політики створено робочу групу з розробки проекту Закону «Про Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини до 2021 року». Також поінформував, що Міністерство за підтримки Світового банку реалізує у кількох пілотних регіонах проект реформування інтернатних закладів. Висловив сподівання, що розроблені моделі трансформації інтернатних закладів стануть підґрунтям для розвитку системи підтримуючих послуг для сімей з дітьми на рівні громади та припинення направлення дітей до інтернатів.

Доповідач наголосив на зростанні потреби у своєчасному виявленні сімей із дітьми у складних життєвих обставинах та наданні їм комплексних соціальних послуг за місцем проживання, зазначивши, що здійснювана реформа з децентралізації влади вимагає підвищення відповідальності місцевих органів влади стосовно мінімізації наслідків сімейного неблагополуччя.

Устименко С.О. звернув увагу присутніх на питання безпеки сімей з дітьми, особливо тих, які продовжують перебувати в зоні АТО, а також на забезпечення благополучних умов проживання тих, хто переселився з окупованих територій.

На завершення свого виступу Устименко С.О. назвав основні пріоритети сімейної політики в Україні, зокрема:

–  здійснення першочергових завдань з поліпшення соціально-економічного становища сімей, особливо молодих сімей;
–  проведення широких інформаційно-просвітницьких заходів для різних категорій сімей, удосконалення системи освітньої роботи з питань родинного виховання, рівного розподілу сімейних обов'язків між подружжям, формування здорового способу життя;
–  своєчасне виявлення сімей з дітьми, що перебувають у складних життєвих обставинах, надання їм комплексних соціальних послуг за місцем проживання;
–  удосконалення законодавства у сфері попередження насильства у сім’ї.

Водночас для розв’язання посталих проблем у сімейній сфері держава має забезпечити розроблення та здійснення низки програм:
Державної цільової соціальної програми підтримки сімей з дітьми на період до 2020 року;
Державної цільової соціальної програми оздоровлення і відпочинку дітей та розвитку мережі дитячих оздоровчих закладів на період до 2018 року;
Програми соціально-психологічної реабілітації дітей, які зазнали насильства тощо.

Голова Комітету Верховної Ради з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму Палатний А.Л. у своєму виступі окреслив основні завдання сімейної державної політики, зокрема, створення сприятливих умов для розвитку та виховання дітей у сім’ях та дітей, які залишилися без батьківського піклування, підготовка молоді до сімейного життя, допомога сім’ям у складних життєвих обставинах. Зазначив, що з метою формування культури сучасної української родини необхідно вжити заходів для популяризації сімейних цінностей на телебаченні.

Палатний А.Л. наголосив, що держава має спрямувати зусилля на працевлаштування батьків малолітніх дітей, у першу чергу учасників АТО. Також, на його думку, необхідно сприяти фінансуванню програми будівництва доступного житла для молодих сімей.

Голова Комітету Верховної Ради з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму висловив занепокоєння з приводу злиття та скорочення загальноосвітніх закладів, дитячо-юнацьких спортивних шкіл, неналежної підтримки обдарованих дітей. Висловив пропозицію щодо створення державної системи підтримки юних талантів.
Учасники парламентських слухань у своїх виступах констатували, що проблеми інституту сім'ї, які роками накопичувалися в умовах економічних, соціально-політичних, духовно-культурних трансформацій українського суспільства, ще більше загострилися у 2014-2015 роках через російську агресію та соціально-економічну кризу.
Також було акцентовано на недостатній увазі до підтримки звичайних сімей, популяризації сімейних цінностей, пропаганди раціональної статевої поведінки, підготовки молоді до сімейного життя тощо.

Промовці внесли низку пропозицій, які, на їхню думку, сприятимуть вирішенню проблем у сімейній політиці в Україні, зокрема, введення посади Уповноваженого Уряду з питань сім’ї, розроблення відомчих інструкцій про механізми виявлення та підтримки сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, залучення молоді до соціальних програм, спрямованих на орієнтацію молоді на сімейний спосіб життя, формування відповідального батьківства тощо.

В обговоренні питання взяли участь 24 учасники парламентських слухань, зокрема:
заступник Міністра молоді та спорту Митрофанський С.В., заступник Міністра освіти і науки Полянський П.Б.;
народні депутати: Унгурян П.Я. («Народний фронт»)., Спориш І.Д. («Блок Петра Порошенка»), Луценко І.С. («Блок Петра Порошенка), Павленко Ю.О. («Опозиційний блок»), Березюк О.Р. («Об’єднання «Самопоміч»);
а також: Уповноважений Президента України з прав дитини Кулеба М.М., Представник Фонду народонаселення ООН в Україні Нузхат Єсан, Керівник програми з  питань  захисту дітей Представництва ЮНІСЕФ в Україні Габріель Акімова, Президент Національної академії медичних наук України, академік Сердюк А.М. та інші.

На завершення парламентських слухань із заключним словом виступив Голова Комітету Верховної Ради з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму Палатний А.Л., який запевнив присутніх, що сьогоднішній діалог за участі представників виконавчої влади, Верховної Ради України, релігійних та громадських діячів сприятиме подальшому розвитку сімейної політики, і що  сімейні цінності залишаться пріоритетом нашої держави.

Підбила підсумки парламентських слухань заступник Голови Верховної Ради Сироїд О.І., яка наголосила, що немає нічого ціннішого в державі за сім’ю. Подякувала усім учасникам за серйозну та фахову розмову, за внесення конструктивних пропозицій. Запропонувала Комітету з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму доопрацювати проект рекомендацій з урахуванням висловлених під час обговорення зауважень та пропозицій.

УРЯДОВИЙ ПОРТАЛ

Джерело: http://www.kmu.gov.ua/control/publish/article?art_id=248254304