Що треба знати про коронавірусну хворобу COVID-19 та її профілактику

3385

Починаючи з середини грудня 2019 р., у Китаї з’явився новий коронавірус 2019-nCoV, який натепер розповсюдився майже на 90 країн світу, зокрема в більшості європейських країн. Оскільки вірус є новим для людини, не всі його властивості остаточно вивчені, але з кожним днем інформації стає все більше.

Клінічними ознаками хвороби є підвищення температури тіла, ломота в тілі, кашель, інші ознаки гострої респіраторної вірусної інфекції, виникнення утрудненого дихання,  надалі можливий розвиток пневмонії. У деяких випадках на початку хвороби може спостерігатися діарея, болі в животі.

Заразитися можна при спілкуванні з хворою людиною, оскільки провідним є крапельний механізм передачі збудника. Однак вірус може тривалий час зберігатися в навколишньому середовищі (на будь-яких забруднених виділеннями хворого об’єктах вжитку, харчових продуктах, білизні), тому завжди треба пам’ятати про ризики реалізації контактного шляху передачі.  При кімнатній температурі на матеріалах з алюмінію, дерева, скла, пластику та папері вірус може зберігатися  від 4 до 9 діб. При зниженні температури  можливий більш тривалий термін збереження цього вірусу.

Інкубаційний період  хвороби становить  1 – 14 днів (у середньому 3 – 6 днів), однак не виключено  і дещо більший період. Близько 84% випадків хвороби мають легкий клінічний перебіг або середньої важкості, 16% – важкий. Реєструються і летальні випадки (2,2 – 3,4%). У той же час, можливе і безсимптомне інфікування. Найчастіше в легкій формі хворіють діти, у важкій – люди після 50 – 60 років і старше. Найбільш високими групами ризику є особи у віці 80 років і старше та пацієнти з хронічними хворобами.

Ураховуючи той факт, що натепер не існує вакцини для профілактики цієї інфекції, кожна людина повинна подбати про те, щоб захистити себе від  інфікування новим коронавірусом.

 ЯК МІМІНІЗУВАТИ РИЗИК ІНФІКУВАННЯ СЕБЕ ТА ОТОЧУЮЧИХ:

  • Уникати тісного контакту з людьми, які мають симптоми гострої респіраторної інфекції;
  • Уникати масових заходів, де має місце скупчення людей, особливо в закритих приміщеннях;
  • Часто мити руки, бажано рідким милом, при неможливості –  обробляти спиртовмісними антисептиками, насамперед, при контакті з  хворими людьми або їх оточенням, при відвідуванні громадських місць, після використання туалету, прибирання, перед приготуванням їжі, після безпосереднього контакту з домашніми тваринами тощо;
  • Дотримуватися загальних правил особистої гігієни;
  • Часто провітрювати приміщення, особливо ті, які відвідують потенційно хворі люди, забезпечувати вологе прибирання;
  • Використовувати респіратори при ймовірності спілкування з інфікованими людьми;
  • Хворим людям у разі спілкування зі здоровими користуватися масками, зокрема і в громадському транспорті;
  • Ураховуючи той факт, що людина може бути заразною наприкінці інкубаційного періоду чи при безсимптомному перебігу інфікування, носіння масок у транспорті чи приміщеннях зі скупченням людей є профілактичним заходом;
  • Люди з симптомами гострої респіраторної інфекції повинні практикувати етикет кашлю (підтримувати відстань не менше 1 м, прикривати рот під час кашлю і чхання одноразовими серветками або одягом, мити руки);
  • У разі виникнення ознак гострої респіраторної інфекції забезпечити максимальну ізоляцію хворого в домашніх умовах або в умовах стаціонару  (у залежності від клінічного перебігу захворювання) та мінімізувати контакти оточуючих із ним;
  • Вчасно звертатися за медичною допомогою;

Якщо у пацієнта є підозра на COVID-19 (повернувся з Китаю або з країн де зареєстровані випадки захворювання, мав контакт із хворим на COVID-19, має гостре ураження нижніх дихальних шляхів тощо), необхідно терміново зв’язатися за телефоном зі своїм сімейним лікарем або найближчим медичним закладом, повідомити про свій стан для подальшого вирішення питання щодо надання медичної допомоги і мінімізації ризику інфікування оточуючих.