Заголовок

784

14 травня 2014 , Женева – У доповіді Всесвітньої організації охорони здоров'я ( ВООЗ) «Здоров'я для підлітків у всьому світі » повідомляється , що основною причиною захворювань та інвалідності серед хлопчиків і дівчаток у віці від 10 до 19 років – є депресія.
Трьома основними причинами смерті підлітків в глобальних масштабах є –дорожньо-транспортні травми , ВІЛ / СНІД та самогубства. За оцінками , в 2012 р. в світі відбулося 1,3 мільйона випадків смерті підлітків .

У доповіді , заснованій на численних опублікованих фактичних даних і результатах консультацій з підлітками 10-19 років у всьому світі, вперше об'єднані всі керівні принципи ВООЗ щодо повного спектру питань охорони здоров'я , що стосуються підлітків . Вони включають вживання тютюну , алкоголю та наркотиків , ВІЛ , травми , психічне здоров'я , харчування , сексуальне та репродуктивне здоров'я , а також насильство. Доповідь містить рекомендації щодо ключових дій , спрямованих на посилення заходів у відповідь країн у зв'язку з потребами підлітків у галузі охорони фізичного і психічного здоров'я.

«У світі не приділяється належної уваги здоров'ю підлітків , – заявила д -р Флавія Бустрео ( Flavia Bustreo ), помічник Генерального директора ВООЗ з питань здоров'я сім'ї , жінок і дітей. – Ми сподіваємося , що ця доповідь приверне увагу на високому рівні до потреб в галузі охорони здоров'я 10 – 19 -річних підлітків і послужить трампліном для прискорення дій в галузі охорони їхнього здоров'я ».

Основною причиною смерті є дорожньо – транспортні травми

Дорожньо -транспортні травми є основною причиною смерті підлітків у глобальних масштабах і другою за значимістю причиною захворювань і інвалідності. До таких травм непропорційно схильні хлопчики – показник смертності серед хлопчиків більш ніж у три рази перевищує аналогічний показник серед дівчаток. Розширення доступу до надійного і безпечного громадського транспорту може сприяти зниженню рівнів дорожньо- транспортного травматизму серед підлітків. Правила з безпеки дорожнього руху (наприклад , обмеження рівнів вмісту алкоголю в крові і дотримання швидкісного режиму ), створення безпечних пішохідних зон навколо шкіл і введення водійських прав з диференційованим статусом , які обмежують права осіб , які нещодавно стали водіями , – всі ці заходи можуть сприяти зниженню ризиків .

Значним тягарем є проблеми в галузі психічного здоров'я

У глобальних масштабах основною причиною захворювань та інвалідності у цій віковій групі є депресія , в той час як самогубства є третьою за значимістю причиною смерті. За даними деяких досліджень , у половини людей , які страждають психічними розладами , перші симптоми з'являються до 14 років . Надання підліткам з проблемами в галузі психічного здоров'я необхідної їм медичної допомоги може сприяти запобіганню випадків смерті і страждань протягом життя .

Рівні смертності , пов'язаної з вагітністю та пологами , знизилися

З 2000 р. число випадків смерті в результаті ускладнень вагітності та пологів серед підлітків значно зменшилася , особливо в регіонах з найвищими показниками материнської смертності. За оцінками , ці показники в регіонах ВООЗ для країн Південно -Східної Азії , Східного Середземномор'я та Африки знизилися на 57% , 50 % і 37 % , відповідно. Незважаючи на ці успіхи , материнська смертність все ще є другою за значимістю причиною смерті серед 15-19 річних дівчат в глобальних масштабах , поступаючись лише самогубствам.

Рівні смертності від ВІЛ зростають

За оцінками , число випадків смерті , пов'язаної з ВІЛ , серед підлітків зростає. Таке зростання відбувається , головним чином , в Африканському регіоні , в той час як у всіх інших групах населення смертність пов'язана з ВІЛ – знижується. В даний час ВІЛ є другою за значимістю причиною смерті підлітків в світі.

Деякі інші інфекційні захворювання все ще входять до числа основних причин смерті

Завдяки дитячій вакцинації значно знизилися рівні смертності та інвалідності підлітків в результаті кору – в Африканському регіоні на 90 % за 2000-2012 роки . Проте , підлітки продовжують вмирати від поширених інфекційних захворювань, на які орієнтовані заходи, що проводяться серед дітей раннього віку. Так , наприклад , в даний час діарея та інфекції нижніх дихальних шляхів є другою і четвертою за значимістю причиною смерті серед підлітків віком 10-14 років. Ці стани разом з менінгітом є причинами 18 % всіх випадків смерті у цій віковій групі – незначна зміна в порівнянні з 19 % в 2000 році.
 
Нові дані про поведінку підлітків , пов'язаній зі здоров'ям

Нові дані з країн , охоплених обстеженнями , свідчать про те , що менш одного з кожних чотирьох підлітків займаються достатньою фізичною активністю (за рекомендаціями ВООЗ , не менше однієї години в день фізичної активності від помірної до високої інтенсивності) , а в деяких країнах кожен третій підліток страждає від ожиріння.
Але деякі тенденції у поведінці підлітків , пов'язаній зі здоров'ям , поліпшуються. Наприклад , у більшості країн з високим рівнем доходу , а також у деяких країнах з середнім і низьким рівнями доходу, знижуються показники куріння сигарет серед підлітків раннього віку.

Критичний період для профілактики хронічних захворювань

Підлітковий вік – це важливий період часу для формування основ гарного здоров'я в зрілому віці. Багато форм поведінки і стану , пов'язані зі здоров'ям , які обумовлюють основні неінфекційні захворювання , беруть початок або посилюються в цей період життя.

«Залишені без контролю , проблеми зі здоров'ям і форми поведінки , що з'являються в підлітковому віці , такі як вживання тютюну та алкоголю , моделі харчування і фізичної активності , зайва вага і ожиріння , роблять серйозний вплив на здоров'я та розвиток підлітків і мають потенційно руйнівні наслідки для їх здоров'я в зрілому віці , – заявила Джейн Фергьюсон ( Jane Ferguson ) , науковий співробітник Департаменту ВООЗ по здоров'ю матерів , новонароджених , дітей і підлітків і провідний автор доповіді . – У той же час ми не повинні припиняти нашої діяльності по зміцненню та охороні сексуального і репродуктивного здоров'я підлітків , у тому числі щодо ВІЛ».

При підготовці цієї доповіді була вивчена політика в галузі охорони здоров'я в 109 країнах світу. У 84 % цих країн підліткам приділяється деяка увага. У трьох чвертях країн основна увага приділяється сексуальному і репродуктивному здоров'ю (включаючи ВІЛ / СНІД) ; приблизно в однієї третини країн вживаються заходи щодо вживання тютюну та алкоголю серед підлітків; і приблизно в одній чверті країн приділяється увага психічному здоров'ю . У доповіді підкреслюється необхідність того , щоб більша кількість країн наслідувала приклад таких країн , як Індія , де нова стратегія в галузі охорони здоров'я підлітків охоплює ширший спектр питань охорони здоров'я , що стосуються підлітків , включаючи крім сексуального та репродуктивного здоров'я – психічне здоров'я , харчування, вживання наркотиків , насильство і неінфекційні захворювання.

У доповіді також наголошується необхідність у поліпшених даних та інформації про здоров'я підлітків та програмах , що діють в цій галузі.

Джерело ВООЗ