Заголовок

813
Співпраця  України та США в питанні підвищення кваліфікації українських лікарів триває з 2008 року. До сьогодні клініка Cedars Sinai та Товариство допомоги Україні в Каліфорнії забезпечили навчання 20 українських фахівців у галузях реанімації новонароджених та дітей старшого віку, виходжування недоношених немовлят, загальної педіатрії, ендокринології, дитячої хірургії, лабораторної діагностики, дитячої онкогематології, перинатології, медичної генетики тощо.

Група українських лікарів на чолі з чл-кор. НАМН України,  професором, д.м.н. Василем Лазоришинцем пройшла  стажування в одній з найвідоміших клінік США –  Cedars Sinai Medical Center. 

Цього разу у складі української делегації були: завідуюча дитячою реанімацією Інституту педіатрії, акушерства та гінекології (ІПАГ) НАМН України Любов Слєпова, дитячий хірург згаданого закладу Олексій Понамаренко та дитячій анестезіолог Київської дитячої міської клінічної лікарні №1 Марта Копан.

Cedars Sinai Medical Center – один з найвідоміших не лише в Америці а й у світі. Тут за понад 100 років існування працювало 48 нобелівських лауреатів в галузі медицини. Річний бюджет госпіталю складає близько 1 млрд. доларів США. Центр розрахований на 958 ліжок. За  останній рік до Центру звернулося по допомогу понад 600 тисяч пацієнтів. Водночас Cedars Sinai розробляє 1155 наукових проектів. В госпіталі працює 2100 лікарів та 2800 медичних сестер. Як повідомив «Медичному світу» Василь Лазоришинець, велика увага тут, крім лікування та навчання, приділяється медичній науці. За його словами, резидентуру в госпіталі проходять щороку близько 600 студентів, а підвищують кваліфікацію в рамках післядипломної освіти близько 400 лікарів.

Українські лікарі кожен по своєму напрямку взяли участь у роботі семінарів, симпозіумів, мали змогу вивчати практичну роботу лікарів-анестезіологів, лікарів реанімації, лікарів кардіології та інвазивної кардіології, спостерігаючи за оперативними втручаннями американських колег. Пройшовши стажування, українські лікарі отримали відповідний сертифікат, який дає певну кількість додаткових балів під час проходження атестації в Україні.

Перед американськими колегами з двома доповідями виступив Василь Лазоришинець, який  поінформував про «Стан здоров’я населення України та систему надання медичної допомоги в Україні», а також розповів про надання кардіохірургічної допомоги, як дорослому, так і дитячому населенню України.

Українські фахівці висловили сподівання, що співпраця, яка стала можлива завдяки фінансуванню з боку керівництва Cedars Sinai Medical Center та Товариства допомоги Україні в Каліфорнії, триватиме і надалі.

КОМЕНТАР

Василь Лазоришинець, чл-кор. НАМН України,  проф., д.мед.н.

Подібні стажування вкрай важливі для наших фахівців, адже це хороший стимул запроваджувати передовий досвід закордонних колег у власну роботу. Особисто мене вразила статистика, що з 11 тисяч операцій за рік, які виконуються в кардіологічних відділеннях, лише близько 1 тисячі виконуються хірургічним шляхом, всі інші – мініінвазивні. Це стентування коронарних артерій, стентування аневризм аорти, заміна клапанів серця ендоваскулярно, пластичні операції на клапанах серця також ендоваскулярно. Велика кількість операцій в дитячій кардіохірургії виконується  лапараскопічно і торокоскопічно також малоінвазивними методиками. Для нас поки що такі недосяжні. Адже при наявності і високовартісної апаратури, і високофахових лікарів найбільшою проблемою залишається відсутність витратних матеріалів. Адже один аортальний клапан, яких американські хірурги поставили 250 за рік, коштує до 75 тисяч доларів. У США це забезпечується за допомогою страхування, в Україні ж поки що таких можливостей немає.

За матеріалами видання «Медичний світ»