Варикозне розширення вен стравоходу – один із найнебезпечніших симптомів портальної гіпертензії, що часто формується на тлі цирозу печінки, гепатиту або тромбозу. Для синдрому портальної гіпертензії характерним є стійке підвищення тиску у портальній вені, оскільки кров не може повноцінно циркулювати через печінку і починає скидатися по обхідних шляхах. Варикозно розширені вени стравоходу розтягуються, втрачають еластичність, а у місцях натягу можуть лопатися – розвивається сильна внутрішня кровотеча, що може призвести до шоку або смерті. Ознакою захворювання є кал кров’янистого або чорного кольору, можливі також блювання кров’ю і запаморочення.
Ендоскопічне лігування вен стравоходу – це операція, під час якої на розширені вени накладають латексні лігатури (кільця). Число лігатур, які використовуються під час лігування, є індивідуальним, та залежить від ступеня варикозу.
Розмір варикозного розширення вен стравоходу оцінюється за 3-ступінчастою шкалою:
I° – незначне; вени незначно виступають над поверхнею слизової оболонки
IІ° – середнє; виступаючі вени, що займають <⅓ просвіту стравоходу
III° – значне; розширені варикозно вени, що займають >⅓ просвіту стравоход
Після накладання лігатури вени склерозуються та не виступають у просвіт стравоходу. За кілька днів кровопостачання цих вен зупиняється. Приблизно за тиждень лігатури виходять з організму природним шляхом.
Операцію проводять під внутрішньовенною анестезією. Середній час ендоскопічного втручання – 30-40 хвилин. Вже у день операції пацієнтам дозволяється пити, а на наступну добу – вживати рідку їжу. Приблизно за тиждень лігатури виходять з організму природним шляхом.
Ендоскопічний доступ є безпечним і належить до передових методик з мінімальною крововтратою.
У відділенні ендоскопії ДУ «Національний науковий центр хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України» проводять усі необхідні ендоскопічні втручання для діагностики та лікуванння захворювань органів шлунково-кишкового тракту.
Джерело інформації: ДУ «Національний науковий центр хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України»