Круглий стіл “Питання оплати праці медичних працівників”

711

Під час обговорення зазначалося, зокрема, що сьогодні оплата праці переважної частини працівників галузей бюджетної сфери, в тому числі сфери охорони здоров’я, здійснюється на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери (далі – ЄТС). Формування схеми посадових окладів працівників здійснюється на основі мінімального посадового окладу (тарифної ставки) працівника І тарифного розряду ЄТС та відповідних тарифних коефіцієнтів за тарифними розрядами ЄТС. Віднесення посад (професій) працівників до відповідного тарифного розряду ЄТС здійснюється на основі таких критеріїв: професійно-кваліфікаційного рівня посади (професії) та складності, відповідальності виконуваної роботи. При віднесенні  посад (професій) працівників різних бюджетних галузей (охорони здоров’я, освіти, культури та інших) до відповідних тарифних розрядів ЄТС застосовані єдині підходи до кваліфікації працівників та складності виконуваних робіт.
       Водночас за окремими рішеннями Уряду в деяких галузях бюджетної сфери були підвищені тарифні розряди окремих категорій працівників без зміни змісту роботи. Це призвело до диспропорції в оплаті праці працівників у різних бюджетних галузях, які виконують однакову за складністю та відповідальністю роботу.
Комітет Верховної Ради України з питань охорони здоров'я 16 лютого 2017 року провів засідання "круглого столу" на тему: "Питання оплати праці медичних праівників". Участь у заході взяли народні депутати України, представники Адміністрації Президента України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства фінансів України, інших міністерств і відомств, обласних державних адміністрацій, Національної академії медичних наук України, органів місцевого самоврядування, профспілкових та громадських організацій.

Активну участь в обговоренні нагальних проблем взяв Президент НАМН України Віталій Цимбалюк.

Законом України «Про оплату праці» встановлено, що розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати (3200 грн).
       Учасники «круглого столу» зазначили, що зміни, внесені до статті 95 Кодексу законів про працю України та статті 3 Закону України «Про оплату праці» в частині визначення мінімальної заробітної плати, призводять до порушення міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень у розмірі оплати кваліфікованої і некваліфікованої праці працівників бюджетної сфери.
Так, виходячи з норм вищезазначених законів, працівники некваліфікованої праці (прибиральники, сторожі, двірники тощо) та висококваліфікований персонал (лікарі, медичні сестри, фельдшери, юрисконсульти, економісти, бухгалтери тощо) отримуватимуть з урахуванням доплат і надбавок практично однакову заробітну плату.

Наприклад, лікарю-інфекціоністу без категорії посадовий оклад за Єдиною тарифною сіткою визначається за 10 тарифним розрядом, що з 1 січня 2017 року  становить 2912 гривень. Також лікар-інфекціоніст відповідно до умов оплати праці (наказ Мінсоцполітики України та МОЗ України від 05.10.2005 р. № 308/519) має право на підвищення у зв’язку з шкідливими умовами праці у розмірі 15 %, що становить 436,80 гривні. Отже, заробітна плата у нього складатиме 3348,8 гривні. Посадовий  оклад сторожа, що визначається за 1 тарифним розрядом, становить 1600 грн.  З 1  січня  2017 року йому, відповідно  до законодавства, проводиться доплата до мінімальної заробітної плати (3200 грн) у розмірі 1600 гривень.
Обговоривши зазначені питання та заслухавши тематичні доповіді, учасники «круглого столу» зазначили, що встановлення більш високих тарифних розрядів для медичних працівників з урахуванням професійно-кваліфікаційних вимог складності та відповідальності виконуваних робіт є надзвичайно актуальним та сприятиме забезпеченню гідної оплати праці медичних працівників,  підвищенню престижності професії лікаря, збереженню кадрового медичного персоналу галузі.

За матеріалами сайту Комітету з питань охорони здоров'я

Більше про хід заходу читайте в розділі Публікації: http://www.amnu.gov.ua/articles/1/252/zarplati-medik-v-2017-zr-vnyal-vka-ta-def-tsit-kosht-v-zam-st-ob-tsyanogo-zrostannya/