Доповідь президента НАМН на парламентських слуханнях 17.06.2015

406

Доповідь академіка А.М. Сердюка, президента Національної академії медичних наук України
17 червня 2015 року у Верховній Раді України під головуванням першого заступника Голови Верховної Ради України Андрія Парубія  відбулися парламентські слухання на тему: "Сімейна політика України – цілі та завдання".

Серед учасників та промовців парламентських слухань був і президент Національної академії медичних наук України акад. Андрій Сердюк.

Наводимо доповідь Сердюка А. М. 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 
Запрошую до слова Сердюка Андрія Михайловича президента Національної академії медичних наук України, академіка. І підготуватися – пані Ірині Курило. 

16:39:52
СЕРДЮК А.М.
Вельмишановна пані головуюча, вельмишановні  колеги!
Я хочу почати з того, чим  закінчила пані Білинська.

Перш за все вважаю, що нам слід  піднести ефективність державного управління в цій  важливій справі, яку ми зібрались тут обговорити. В царині сімейної політики, формуючи фахових компетентних держслужбовців для цієї  важливої сфери на засадах дитиноцентричного підходу, тому що сутність всього цього полягає, що управлінське рішення, яке ми приймаємо, повинно ухвалюватись і здійснюватись, орієнтуючись на сім'ю, на дитину, на їх благополуччя, а відтак, на здорове майбутнє нашої держави.

Я вважаю, що сьогодні ми розглядаємо одне з найсуттєвіших питань, які маємо опрацювати, починаючи з Верховної Ради, від Президента, Прем'єра і на кожному рівні, щоб  створити належні умови на рівні сім'ї, дитячого соціуму та суспільства в цілому.

Науковцями Академії медичних наук виконані унікальні   і всеосяжні дослідження в рамках програми  "Сім'я та діти  України". Вони шокують. Вони шокують. Починаючи від дня, коли  дитина появилась в череві матері, і до 18-річного  віку, ми провели відповідні дослідження. З'ясовано,  що серед негативних факторів на перший план виступають такі, що можуть бути подолані лише при державному підході – це стосується в першу чергу створення належних медико-організаційних  умов  для майбутньої матері і дитини. Тому взятий в останні роки  курс на розвиток пренатальної медицини, ми вважаємо, має бути спрямованим на безпечне материнство.

Не буду детально зупинятись на  доцільності і необхідності цієї роботи, про нього ще скаже в своєму виступі професор Знаменська Тетяна Костянтинівна, яка  відповідає у нас в академії за цю роботу. Але ятрить душу, що до цього часу і столичний Охматдит стоїть, і  стоїть Львівський пренатальний  обласний, і не побудовані такі центри в Херсоні і Чернігові, Миколаєві, Луцьку, і Тернополі. А куди ж лелекам прилітати, скажіть, як немає куди  летіти і чекати на це щастя, на яке чекає сім'я. До того ж існують,  як це не прикро, і не поодинокі приклади, недостатні взаємодії медичної спільноти і парламенту.

Шановні народні депутати, наведу лише один. В рамках вже згаданої програми "Сім'я та діти України" науковцями був підготовлений пакет обґрунтувань стосовно скорочення на одну годину тривалості робочого дня для працюючих вагітних жінок. Було доказано все і його необхідність, і його економічна доцільність. Але ж ми знаємо, що він знаходиться для розгляду, зареєстрований, лишається тільки чекати коли він буде розглянутий. А всього мова йде про одну годину скорочення робочого часу і тоді у нас принаймні набагато менше буде тієї кількості нещасних і матерів, і дітей, які потім народжують недоношених немовлят. А на сьогодні народжується таких в країні 20 тисяч, можете уявити горе тієї сім'ї і ті необхідні всі процеси, і турботи, і ті перешкоди, які пройде ця сім'я, поки зробить можливо за допомогою медиків це немовля здорове.

Не можу з цієї високої трибуни не згадати найголовніше, що турбує кожного з нас, боротьба медиків за життя і здоров'я захисників вітчизни, що зазнали поранень в АТО. В клінічних інститутах нашої академії, а це надання найбільш високоспеціалізованої і найбільш високотехнологічної допомоги, ми вже надали таку допомогу понад 1 тисяч 600 пораненим воїнам. В госпіталях силових міністерств проаналізували теж величезну кількість вояків. За час конфлікту в наших клініках побувало понад 25 тисяч членів сімей, які покинули свої рідні області, в Донецьку і Луганську. І на перший план сьогодні виступає реабілітація психологічного їх стану.

Я думаю, що буде доцільно зазначити, що за всіх існуючих проблем дитинства в країні, на жаль, до цього часу відсутня концепція державної політики у сфері і охорони. Наявність такого стратегічного документу давайте започаткуємо його від сьогодні, починаємо працювати, сприяло б підвищенню ефективності та якості виконання законодавчих актів та планів дій до них у сфері  охорони материнства і дитинства.
Дякую.

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую вам дуже.

Джерело: http://static.rada.gov.ua/zakon/new/par_sl/SL170615.htm