Стрес – це нормальна психологічна та фізична реакція на життєві труднощі. Кожна людна по-різному реагує на складні ситуації, і це є нормальною реакцією, відчувати стрес і хвилювання під час кризи. Але щоденні життєві виклики, такі як наслідки існуючої пандемії COVID-19, можуть вивести вас за межі вашої здатності впоратися зі звичайними повсякденними проблемами.
У багатьох людей у цей непростий час можуть виникати проблеми з психічним здоров’ям, насамперед можуть виникати симптоми тривоги та депресії.
Незважаючи на всі ваші зусилля, ви можете відчувати себе безпорадним, сумним, злим, дратівливим, безнадійним, тривожним чи переляканим. У вас можуть виникати проблеми з концентрацією уваги на типових завданнях, порушення апетиту, болі в тілі або труднощі зі сном, або ви можете насилу справлятися з рутинними справами.
Коли ці ознаки та симптоми тривають кілька днів поспіль, роблять вас нещасними та створюють проблеми у вашому повсякденному житті, так що вам стає важко навіть виконувати звичайні обов’язки, настав час звернутися за допомогою спеціалиста.
COVID-19 також може безпосередньо вплинути на стан психічного здоров’я пацієнтів, які перехворіли на цю вірусну хворобу. Реакція імунної системи, спричинена інфекцією, може спричинити певні психопатологічні порушення, і психічні наслідки спостерігались після попередніх спалахів коронавірусу.
В одному з госпіталей Мілану протягом місяця досліджувались на предмет психічних порушень 402 дорослих, які перенесли COVID-19. Результати, засновані на клінічних інтерв’ю та анкетах самооцінки, показали наявність посттравматичного стресового розладу (ПТСР) у 28% обстежених, депресії у 31% випадків та тривожності у 42%. Крім того, 40% пацієнтів мали безсоння, а 20% – обсесивно-компульсивні порушення.
Отримані дані мають посилити настороженість щодо психіатричних наслідків вірусу у специалістів, котрі курирують хворих на COVID-19. У статті, нещодавно опублікованій у журналі “Мозок, поведінка та імунітет”, зазначається, що беручи до уваги значимий вплив інфекції Covid-19 на психічне здоров’я, сучасні уявлення про запальні процеси та сучасний досвід спостереження за важчими запальними процесами, що призводять до погіршення депресії, рекомендовано оцінити психопатологію людей, які перехворіли на Covid-19, і поглибити дослідження біомаркерів запальних процесів, для діагностики та лікування виникаючих психічних порушень.
Також було встановлено, що жінки (які рідше помирають від Covid-19, ніж чоловіки) страждають від психічних порушень частіше, ніж чоловіки. Пацієнти з попередньо встановленими психіатричними діагнозами страждали на психічні порушення після перенесеного Covid-19 частіше, ніж ті, у кого в анамнезі не було психічних розладів. Дослідники заявили, що ці результати узгоджуються з попередніми епідеміологічними дослідженнями. Вони вважають, що психічні наслідки можуть бути викликані “імунною відповіддю на сам вірус або такими психологічними стресорами, як соціальна ізоляція, психологічний вплив нової важкої та потенційно смертельної хвороби, занепокоєння щодо зараження інших та стигматизації”.
Амбулаторні пацієнти також виявляли підвищену тривожність та порушення сну, тоді як – можливо, як не дивно – тривалість госпіталізації навпаки корелювала із симптомами ПТСР, депресії, тривоги та обсесивно-компульсивного розладу. Дослідники заявили: “Беручи до уваги гірший ступінь тяжкості Covid-19 у госпіталізованих пацієнтів, це спостереження свідчить про те, що менш інтенсивна підтримка з боку системи охорони здоров’я могла б збільшити соціальну ізоляцію та самотність, що характерні для пандемії Covid-19”.
Дослідники повідомили, що отримані ними результати корелюють з результатами попередніх досліджень щодо спалахів коронавірусів, включаючи SARS, де психічна захворюваність становила від 10% до 35% на стадії після перенесеної інфекції.
Наявність психічного захворювання не асоціювалась із підвищеною ймовірністю позитивного тесту на SARS-CoV-2. Пацієнти з важкими психічними захворюваннями мали дещо вищий ризик важких клінічних наслідків COVID-19, ніж пацієнти без психічних захворювань в анамнезі. Таким чином, клініцисти, які лікують пацієнтів із COVID-19, повинні пам’ятати про ризик, пов’язаний із наявними психічними захворюваннями та переконувати пацієнтів в необхідності звернення до психіатра в разі виникнення у них симптомів депресії, тривоги і т.д.
Інформація надана ДУ “Інститут неврології, психіатрії та наркології НАМН України”.