Вам назначили гастроскопію. Що Ви маєте знати?

2162

Сучасна ендоскопічна апаратура

На сьогодні ендоскопія є одним з найважливіших діагностичних методів в гастроентерології.

Ендоскопічне дослідження стравоходу, шлунка й дванадцятипалої кишки називається езофагогастродуоденоскопія (гастроскопія, ЕГДС) або верхня ендоскопія (цей термін поширений в закордоном).

Тривалий час для виконання ЕГДС використовували світловолоконні фіброоптичні апарати, які передавали зображення на маленьний об’єктив (фіброгастроскопи). Такі апарати залишились, переважно, в країнах СНД й Африки.

Але за останні 20 років апаратура для проведення гастроскопії була значно вдосконалена. З кінця 80 і початку 90 років минулого століття з’являються відеоендоскопи з комп’ютерним аналізом зображення і його передачею на відеомонітор, що дозволило проведення відеозапису дослідження, фотофіксації, ендоскопічних консиліумів (тобто огляд пацієнта кількома лікарями).

В подальшому відеоендоскопи також були вдосконалені: з’явились моделі з підвищеною чіткістю зображення (з високою роздільною здатністю – High resolution endoscopy), збільшенням, з вузькосмуговим режимом (Narrow Band Imagine, NBI-режим), тощо. В цілому, основним напрямком в модернізації ендоскопічної апаратури було й є підвищення можливостей для виявлення та верифікації «прихованої» передпухлинної патології і «прихованих» початкових форм злоякісних пухлин слизової оболонки органів травного тракту.

Наразі, весь спектр ендоскопічного обладнання представлений в ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України».

Що ж можна виявити за допомогою такої сучасної ендоскопічної апаратури? Що дає вузькосмугова візуалізація або NBI?

NBI – це дослідження у вузькому спектрі, що суттєво доповнює можливості звичайного ендоскопічного дослідження. Ендоскопи з функцією NBI обладнані спеціальними оптичними фільтрами, які звужують спектр світла, яким освітлюється слизова оболонка, що посилює контрастність рисунка капілярів і ямкового рисунка гирла залоз.

Отримані зображення дають можливість під час ендоскопічного дослідження глибоко вивчати мікроструктуру слизової оболонки, виявляти дрібні вогнища кишкової метаплазії, дисплазії, атипії епітелію, що практично не візуалізуються при застосуванні звичайного відеоендоскопу, не кажучі про фіброволоконні апарати. Важливим моментом є й те, що застосування сучасних ендоскопів з функціями NBI і збільшення дозволяє виконувати точну біопсію з одночасним зменшенням кількості біоптатів.

Важливе місце в якісній ендоскопічній діагностиці, особливо передракових уражень і раннього раку, займає хромоендоскопія, тобто ендоскопічне дослідження слизової оболонки стравоходу, шлунка, кишечника з використанням барвників (зазвичай, харчових), що допомагає візуалізувати дрібні утворення, тобто значно підвищує ефективність діагностики. Найчастіше застосовуються розчин індигокарміну й 0,3% розчин оцтової кислоти.

Окрім забарвлення слизової, під час гастроскопії можливе проведення наступних додаткових досліджень: визначення рівня кислотності шлунка, проведення швидкого уреазного тесту на наявність хелікобактерної інфекції, біопсія слизової оболонки. Всі ці дослідження є безболісними.

Таким чином, коли Вам призначили гастроскопію, поцікавтесь, якщо бажаєте, можливостями ендоскопічної апаратури, наявністю фото- і відеофіксації дослідження, можливістю проведення додаткових обстежень.