Природнім є бажання усіх батьків бачити своїх дітей здоровими і щасливими. Як мати двох дітей, я чітко розумію важливість цього прагнення для сімейного благополуччя, тому й метою роботи команди відділення дитячої гастроентерології вважаю не тільки забезпечення збереження, відновлення та зміцнення здоров’я маленьких пацієнтів, але й максимальне сприяння формуванню прихильності до здорового способу життя й відповідального ставлення до свого здоров’я.
Відділення дитячої гастроентерології ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України» надає стаціонарну допомогу дітям старшого віку (з 6 років) з широким спектром захворювань гастроентерологічного профілю з червня 2013 року. Унікальна можливість поєднання наукового досвіду, втілення найсучасніших надбань педіатричної наукової спільноти, підкріплених професійною майстерністю, енергійністю, щирістю й доброзичливістю команди співробітників створюють сприятливе середовище для відновлення здоров’я дітей та підлітків. Діти з найрізноманітнішими патологічними станами від функціональних до орфанних (рідкісних) захворювань шлунково-кишкового тракту мають можливість отримати високоякісну діагностично-лікувальну допомогу у відділенні.
Сучасне відео-ендоскопічне обладнання забезпечує можливість проведення високоякісної візуалізації слизової оболонки різних відділів шлунково-кишкового тракту у різних режимах, що дозволяє своєчасно виявити ранні ознаки патологічних змін, провести ретельну диференційну діагностику, уникнути необґрунтованих інвазивних втручань. Ендоскопічна апаратура малого діаметру у поєднанні з анестезіологічним супроводом діагностичних процедур дозволяють провести дітям складні діагностичні обстеження з мінімальним психологічним навантаженням згідно світових педіатричних стандартів. Цілеспрямований відбір матеріалу для морфологічного дослідження під час едоскопії з високою роздільною здатністю дозволяє підтвердити еозинофільний езофагіт, стравохід Барретта, неоплазії шлунково-стравохідного з’єднання та шлунку, хворобу Крона, целіакію та інші складні захворювання.
Одним з напрямків дослідницької діяльності відділу дитячої гастроентерології є представники «захворювань цивілізації» – жирова хвороба печінки й підшлункової залози, що в останні роки лідирують серед хронічних захворювань у дітей у зв’язку з значною поширеністю малорухомого способу життя, нераціонального харчування, низького рівня фізичної активності й асоційованого з ними ожиріння. Виявлення захворювань на ранніх етапах розвитку за допомогою сучасних візуалізаційних технологій, здійснимих в ІГ – транзієнтної еластографії, зсувнохвильової еластографії, стеатометрії, є запорукою ефективного лікування.
Також серед найперспективніших й стрімко набуваючих розвитку напрямків діяльності є дослідження стану кишкового мікробіому та його ролі у формуванні харчової інтолерантності та гіперчутливості, які викликають цілком обґрунтовану занепокоєність батьків останнім часом. Синдром надмірного бактеріального росту, мальдигестія лактози, порушення засвоєння моно- та дисахаридів – далеко не повний перелік захворювань, в діагностиці яких важливе місце займає водневий дихальний тест, що відрізняється високою діагностичною точністю та зручністю у застосуванні, тобто вдалим поєднанням складних сучасних технологій з принципами доброзичливого ставлення до дитини.
Співробітництво відділу з ДУ «Інститут спадкової патології НАМН України» м. Львів надає можливості своєчасного підтвердження рідкісної патології – муковісцидозу, дефіциту α1-антитрипсину, гемохроматозу, хвороби Вільсона та інших. За підтримки Sanofi-Genzyme на базі відділення здійснюється селективний скринінг хвороб накопичення – мукополісахаридозу, хвороб Гоше, Фабрі, Помпе.
Включення до мультидисциплінарної команди психотерапевта дозволяє подолати складнощі діагностики та лікування розладів харчової поведінки, функціональних гастроінтестінальних захворювань у дітей. Без залучення дієтолога неможливо уявити сьогодні створення персоніфікованої нутрицевтичної підтримки дітей з захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Отже, успішне поєднання високої професійної кваліфікації фахівців Інституту з сучасними технологіями допомагає не лише розв’язати найскладніші діагностичні питання, а й створити оптимальні умови для реабілітації дітей та підлітків з гастроентерологічними захворюваннями.