До Всесвітнього дня боротьби з пневмонією

1332

Всесвітній день боротьби з пневмонією — міжнародний медичний день, який був вперше проведений 2 листопада 2009 року, коли більш ніж 100 організацій у всьому світі об’єдналися у Глобальну коаліцію проти дитячої пневмонії. Цей день відзначається щороку 12 листопада.

У сучасній медицині існує безліч не до кінця вирішених проблем, до яких, безперечно, належить і пневмонія, що залишається важливою медико-соціальною проблемою. Це зумовлено, в першу чергу, її поширеністю, високими показниками інвалідизації і смертності, а також значними економічними втратами внаслідок цього захворювання.

Не дивлячись на значні успіхи досягнуті людством у діагностиці та лікуванні пневмонії, це захворювання продовжує розглядатись як стан, що загрожує життю хворого і є головною причиною смерті від інфекційних хвороб. Сьогодні даною патологією ґрунтовно займаються фахівці різних спеціальностей – клініцисти, бактеріологи, вірусологи, фармакологи, економісти та ін. Однак не вирішеними до кінця залишаються питання, що стосуються підвищення рівня етіологічної діагностики пневмонії та вдосконалення підходів до лікування і профілактики даної недуги.

За рівнем захворюваності та смертності пневмонія посідає провідне місце в структурі хвороб людини. Особливо великий тягар відзначається серед дітей до 5 років та осіб віком понад 65 років. При цьому пневмонія в людей похилого віку набуде додаткового значення у зв’язку з тим, що до 2050 р. 20 % населення світу (приблизно 2,5 млрд) досягне віку ≥ 65 р. Щороку на пневмонію хворіють близько 450 млн людей, що дорівнює біля 7 % населення планети, з яких від 22 до 42 % госпіталізують у стаціонар.

В Україні щорічно за даними офіційної статистики захворюваність на пневмонію коливається від 400 до 500 випадків на 100 тис. дорослого населення, з яких приблизно 3 % помирає від цього захворювання. Крім того, кожні 3 дні в нашій країні від пневмонії гине одна дитина віком до 4 років.

Пневмонія стала особливо актуальною проблемою під час пандемії коронавірусної інфекції, яка станом на 12.11.2020 р. зареєстрована більш ніж у 52 млн осіб у всьому світі і досить нерідко закінчується небажаними наслідками. Так, за даними ВООЗ, COVID-19 може збільшити щорічну смертність від пневмонії на 1,9 млн.

Лікування пацієнтів із пневмонією залишається складною й поки що остаточно не вирішеною проблемою в усьому світі. Це зумовлено багатьма чинниками, серед яких провідне місце посідає зростання стійкості збудників до протимікробних препаратів, які є основою терапії цього контингенту хворих. Зростання резистентності ключових патогенів пневмонії до даної групи лікарських засобів розглядається натепер як глобальна екологічна катастрофа, боротьба з якою потребує зусиль усього суспільства, а не лише медичних працівників. Тому дуже важливими на сьогодні залишаються методи профілактики цього захворювання, які включають в себе 3 напрямки:

1. Відмова від паління. Тютюнопаління підвищує ризик розвитку багатьох гострих і хронічних захворювань легень, зокрема пневмонії. Відмова від куріння має позитивне значення як для самого курця, так і для суспільства загалом.

2. Вакцинація проти пневмококової інфекції. Згідно з позицією ВООЗ, вакцинація – єдиний спосіб істотно вплинути на захворюваність і смертність унаслідок пневмонії, а також знизити рівень резистентності до антибактеріальних препаратів. Провідним збудником пневмонії залишається пневмокок, тому щеплення проти цього патогену є одним із найефективніших методів запобігання недузі.

3. Вакцинація проти грипу. Грип залишається розповсюдженою й небезпечною вірусною інфекцією в усьому світі. Віруси грипу можуть зумовлювати тяжкі легеневі симптоми через пряме проникнення в легені, що призводить до первинної вірусної пневмонії. Вкрай важливо запобігати виникненню грипозної інфекції, для чого найефективнішим засобом є вакцинація.

Безумовно, що ще одним важливим напрямком профілактики пневмонії в майбутньому стане щеплення від коронавірусної інфекції.

Кожен заслуговує бути здоровим! Бережіть себе у цей непростий час!

Завідувач відділення технологій лікування НЗЛ

ДУ «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології

імені Ф. Г. Яновського НАМН України»,

доктор медичних наук, професор                                                                 Дзюблик О. Я.