TIPS – Трансяремне інтрапечінкове портосистемне стентування

166

Портальна гіпертензія є грізним ускладненням захворювань печінки, зокрема цирозу, та характеризується підвищеним тиском у системі ворітної вени. Через те, що в печінці сполучна тканина починає заміщати нормальні клітини, з внутрішньопечінкового кровотоку вимикаються найдрібніші елементи кровоносної системи — капіляри. У ворітній вені, яка несе кров до печінки, зростає тиск, і кров починає скидатися по обхідних шляхах, що проявляється певними ознаками, зокрема кровотечами з варикозно розширених вен стравоходу.

Один із сучасних методів лікування/корекції портальної гіпертензії – це ендоваскулярна радіологічна операція ТІПС/TIPS (трансяремне інтрапечінкове портосистемне стентування). Ця мінінвазивна процедура має високу ефективність й не потребує тривалого відновлювального періоду.

ТІПС виконують:

– для попередження та власне лікування варикозних кровотеч зі змінених вен стравоходу та шлунково-кишкового тракту;

– при масивному тромбозі печінкових вен та ворітної вени у випадках, коли медикаментозна терапія не дає результатів;

– для підтримки та відновлення пацієнтів з діагностованим цирозом печінки, які потребують пересадки печінки.

Як проводиться операція?

Під місцевим знеболенням пацієнту проколюють яремну вену, через яку тонкий провідник під контролем УЗД та рентгенівського апарату проходить до печінкової вени, ідентифікується ворітна вена, потім завдяки імплантації (встановлення) стенту формується дренаж між печінковою та ворітною веною.

Таким чином, тиск знижується до норми, вени стравоходу зменшуються до природніх розмірів, портальна гіпертензія та її наслідки усуваються.

ДУ «Національний науковий центр хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України» має значний професійний досвід проведення TIPS, як етапу комплексного лікування захворювань печінки.

Джерело інформації: ДУ «Національний науковий центр хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України»

https://www.surgery.org.ua/News/Details/21f9c53f-54e6-4939-9643-8b535a2b9298?title=Tips