Надання консультаційної допомоги мобільною виїзною бригадою фахівців Інституту очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України

486

На сьогодні поширеність хвороб ока і придаткового апарату залишається на високому рівні серед усього населення України. Але в селищах і невеликих містах через нестачу достатньої кількості або відсутності кваліфікованого персоналу (офтальмологів та медичних сестер офтальмологічного профілю) ця проблема стоїть дуже гостро. Самостійно приїхати до спеціалізованих офтальмологічних центрів Одеси люди з офтальмологічними захворюваннями не завжди можуть внаслідок дії особливого правового режиму воєнного стану, нерегулярного транспортного сполучення, фізичної неспроможності, фінансових можливостей тощо. Тому фахівці державної установи «Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України» за ініціативою та під керівництвом директора, д.мед.н., професора, члена-кореспондента НАМН України Наталії Володимирівни Пасєчнікової в рамках соціального проєкту «ЗБЕРЕЖЕМО ЗІР – ПІВДЕННИЙ РЕГІОН» створили мобільну бригаду, до складу якої долучають спеціалістів-офтальмологів різного направлення. Фахівці приїжджають та надають медичну допомогу мешканцям різних населених пунктів Одеської області 3-4 рази на місяць. Цей проєкт почав свою роботу з травня 2022 року. Фахівці оглядають пацієнтів, виявляють причину погіршення зору, ідентифікують патологію і надають первинний висновок, з яким можна завернутися до Інституту ім. В.П. Філатова або до любого спеціалізованого офтальмологічного центру України. За один день мобільна бригада лікарів може оглянути та надати консультацію до 100 пацієнтам.

Крім величезного багажу знань та досвіду, фахівці беруть із собою спеціальне обладнання, яке дозволяє точніше визначити діагноз пацієнта. Під час таких консультацій часто виникають складності через досить занедбаний стан громадян та байдужість до свого здоров’я. Велика кількість людей, що звертаються до мобільних бригад, ніколи до цього не проходили не тільки спеціалізованого офтальмологічного обстеження, а й взагалі не звертались до лікарів. Внаслідок такого недбалого відношення до свого здоров’я звертаються пацієнти вже з далекозайденими стадіями захворювання очей, що надалі призводить до інвалідизації. Також дуже часто виявляються інші такі небезпечні хвороби, як цукровий діабет першого і другого типу, серцево-судинні проблеми тощо, що не тільки значно знижують рівень зору та суттєво погіршують фізичний стан і якість життя.

При проведенні обстежень спеціалістами мобільної бригади ДУ «Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України» особлива увага приділяється дітям з метою профілактики формування патологій органу зору. Викликає занепокоєння поширення серед дітей та підлітків таких патологій: аномалії рефракції, косоокість, вроджені катаракти, ретинобластома тощо, більшість з яких можна попередити та скорегувати за умов вчасного звернення до офтальмологів.

Через дії російських загарбників, сотні тисяч українців не тільки утратили своїх близьких і залишилися без даху над головою, але знаходяться у стані постійного стресу та зазнають тяжких психологічних травм, навіть ті, що на зараз знаходяться та проживають вже у відносній безпеці. Тільки на сьогодні в Одеській області тимчасово внутрішньо переміщених осіб офіційно зареєстровано близько 117 тисяч, а в місті Одеса понад 50 тисяч осіб, у т.ч. діти, і цей показник щоденно зростає. Внаслідок пережитого психологічного та фізичного стресу, такі пацієнти потребують особливої уваги фахівців Інституту ім. Філатова. За запрошенням об’єднаних територіальних громад Одеської області деякі виїзди лікарів-офтальмологів Інституту ім. Філатова були призначені для огляду і надання допомоги саме внутрішньо переміщеним особам.

За весь час мобільними бригадами спеціалістів ДУ «Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України» було оглянуто й надано консультаційну допомогу понад 1000 осіб, у т.ч. діти.

Вочевидь, створення таких бригад, укомплектованих висококваліфікованими фахівцями та спеціалізованою апаратурою, є дуже важливим для здоров’я населення Одеської області.

Більш розгорнуту інформацію про діяльність, проєкти та акції ДУ «Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України» можна дізнатися на офіційному сайті Інституту (http://institut-filatova.com.ua), або прослухати цикл лекцій для пацієнтів та лікарів на Ютуб каналі (https://www.youtube.com/c/InstituteFilatov).

Інформація надана ДУ «Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України».