Трансплантація. Відповіді на головні питання. I частина

1478

Трансплантація в Україні розвивається, а питань у людей не стає менше. Тому фахівці ДУ «Національний інститут хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова НАМН України» зібрали найпопулярніші питання пацієнтів і трансплант-координатор Володимир Шелест дав на них відповіді

Які трансплантації зараз виконуються в ДУ «Національний інститут хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова НАМН України»?

В Інституті виконуються трансплантації серця, нирки, печінки, планується виконання симультанної трансплантації підшлункової залози та легень. Операції з трансплантації органів виконуються від живого родинного донора (нирка, печінка) та від трупного донора (серце, нирка, печінка).

Скільки операцій виконується на рік?

Всього на рік в Інституті виконується приблизно 60 операцій з трансплантації органів (від живого родинного донора та від трупного донора). На сьогоднішній день, відсоток трансплантацій від родинного донора більший, ніж трансплантацій від трупного донора.

Чи потрібно робити обстеження в ДУ «Національний інститут хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова НАМН України», щоб стати в чергу на трансплантацію?

Для того, щоб стати в чергу на трансплантацію органа (нирки, печінки, серця) від трупного донора необхідно пройти комплексне обстеження. Перелік необхідних аналізів, інструментальних досліджень та консультацій спеціалістів можна знайти на сайті Інституту в розділі “Трансплантація”. Дані обстеження пацієнт може пройти в будь-якому лікувальному закладі. Результати необхідно надати трансплант-координатору в формі папки-портфоліо, до якої слід додати ксерокопію першої та другої сторінок паспорта громадянина України (або ID-картки) та ксерокопію ІПН.

Якщо мова йде про трансплантацію від живого родинного донора (печінка, нирка), обстеження потенційного донора та реципієнта проводяться в Інституті після проходження тесту на імунологічну сумісність (кросс-матч).

Скільки коштує трансплантація?

ДУ «Національний інститут хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова НАМН України» отримує фінансування в рамках договорів з МОЗ та здійснює медичне обслуговування населення за рахунок коштів державного бюджету шляхом надання послуг з третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги методом трансплантації органів. Тому операції з трансплантації органів (від живого родинного донора та трупного донора) є безкоштовними для громадян України.

Як стати в чергу на трансплантацію від родинного донора?

Для того, щоб стати в чергу на проведення трансплантації органу від живого родинного донора необхідно звернутись в профільне відділення Інституту (відділення трансплантації нирки або відділення трансплантації та хірургії печінки) для отримання висновку спеціаліста щодо необхідності трансплантації, як методу замісної терапії.

Після отримання даного висновку необхідно пройти тест на імунологічну сумісність (кросс-матч) між потенційним родинним донором та реципієнтом. Для цього слід зібрати документи, які підтверджують ступінь родинних зв’язків (перелік необхідних документів можна подивитися на сайті Інституту). Копія кожного документу повинна бути нотаріально завіреною. З готовим пакетом документів, висновком спеціаліста щодо необхідності трансплантації та з амбулаторними картками (картки необхідно завести для донора/донорів та реципієнта в реєстратурі поліклініки Інституту) потрібно звернутись до трансплант-координатора Інституту (адміністративний корпус, каб. № 118) для оформлення процедури кросс-матчу та запису в електронну чергу (ЄДІСТ).

Як стати в чергу на трупну трансплантацію?

Для того, щоб стати в чергу на трансплантацію органу (нирки, печінки, серця, легень) від трупного донора необхідно пройти комплексне обстеження. Перелік необхідних аналізів, інструментальних досліджень та консультацій спеціалістів можна знайти на сайті Інститут в розділі “Трансплантація”. Дані обстеження пацієнт може пройти в будь-якому лікувальному закладі. Їх результати необхідно надати трансплант-координатору в формі папки-портфоліо, до якої слід додати ксерокопію першої та другої сторінок паспорта громадянина України (або ID-картки) та ксерокопію ІПН.

Скільки чекати своєї черги?

Поняття черги, як такої, не існує. Отримання органу реципієнтом залежить від імунологічної та гістологічної сумісності між потенційним донором та реципієнтом, статусу ургентності та медичних показань.

Інформація надана ДУ «Національний інститут хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова НАМН України»