Сьогодні 30 жовтня ми вшановуємо пам’ять найвеличнішого вченого та унікальної ЛЮДИНИ – академіка Володимира Петровича ФІЛАТОВА.
Про вибір майбутньої професії Володимир Філатов не замислювався: звичайно, медицина і поза сумнівом – офтальмологія. Адже що може бути шляхетніше боротьби з найважчою недугою людства – зі сліпотою? Слова, які він вигукнув ще в юності, побачивши сліпу людину, яка простукує свій шлях паличкою: «Кожна людина повинна бачити сонце!» – Стали девізом всього життя великого вченого.
У наукових дослідженнях Володимир Петрович не замикався у межах своєї спеціальності, виходячи далеко за межі офтальмології. Так, ще 1916 року він запропонував принципово новий метод пластичної хірургії — «кругле стебло».
Серед унікальних відкриттів вченого – пересадка рогівки. Він розробив трепан для висічення більма на оці. Одночасно було розв’язане питання про джерело прозорої тканини, що пересаджується на місце посіченого більма. Була застосована рогівка, збереженого в холоді ока. Нині операцію пересадки рогівки може робити практично кожен офтальмолог.
Ще одне видатне філатовське досягнення – це метод тканинної терапії, розроблений у 1933 році. Суть у тому, що у маленькому шматочку пересадженої консервованої рогівки є речовини, що сприяють розсмоктуванню більма. Вони допомагають одужанню при запаленні рогівки, якщо «підсадити» шматочок консервованої рогівки. По суті, академік відкрив таємницю біогенних стимуляторів і на практиці довів, що введені в організм вони сприяють одужанню.
За словами його учнів, навіть безнадійним хворим він ніколи не говорив “ні”, вважаючи, що відбирати останню надію у хворого неможливо. Тому незмінно відповідав: «…може бути надалі, наука ж розвивається».
Він листувався з хворими. Листи до інституту з проханням допомоги були нерідко адресовані найхимернішим чином. Наприклад, «Одеса. Поліклініка очних операцій»; “Одеса, інститут експериментальних удосконалень”; “Одеса, поліклініка біля Чорного моря”; “Одеса, головному фельдшеру по очах”; “Чорне море, Філатову”.
Він не просто навчав. Бесіди Філатова з учнями нерідко перетворювалися на справжні творчі дискусії, під час яких народжувалося чимало ідей, які служили добрим початком нових наукових розробок. За своє життя академік виховав цілу плеяду видатних учених, серед яких – академік Н.О. Пучковська, яка керувала інститутом після смерті Філатова протягом 29 років, професори: Б.С. Бродський, С.Ф. Кальфа, В.В. Війно-Ясенецький, З.М. Скрипніченко, Н.І. Шпак, С.А. Бархаш, А.І. Пахомова та багато інших.
Вічна пам’ять нашому вчителю академіку Володимиру Петровичу ФІЛАТОВУ!
Інформація надана ДУ “Інститут очних хвороб та тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України”