Лікування увеїту під час пандемії COVID-19

1176

У ситуації, що склалася у зв’язку із пандемією COVID-19 необхідно розуміти як проводити лікування пацієнтів, які перебувають на постійній імуносупресивній терапії (ІСТ) – адже це основна тактика ведення хворих з увеїтом. Міжнародними товариствами, що спеціалізуються на увеїтах (IUSG-IOIS-FOIS), був створений консенсус, щодо специфіки лікування увеїту під час пандемії COVID-19.

Відділення запальної патології ока ДУ “Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П.ФІЛАТОВА НАМН України”, як тільки був оприлюднений цій консенсус, перейшло на працю згідно нього. Пацієнтів що перебувають на ІСТ умово розподілено на 2 групи, згідно яких проводиться терапія:

  1. БЕЗ клінічних ознак COVID-19
  2. З підтвердженим COVID-19 або з клінічними ознаками

Стосовно пацієнтів без клінічних ознак COVID-19:

По-перше пацієнти, які приймають ІСТ проінформовані що вони повинні дотримуватися правил гігієнічної безпеки постійно – не тільки під час епідемії. При прийомі ургентних пацієнтів на ІСТ, їх прийом проводиться раніше, або в інший день – окремо від пацієнтів не з групи ризику. Огляд проводиться не більше ніж 1 людина в приміщенні, а при очікуванні дотримується безпечна відстань між пацієнтами, які носять маски. По можливості, дистанційно проводиться нагадування пацієнтам про необхідність продовжувати прийом призначеної ІСТ та рекомендується перевірити тип призначеного препарату та дозування.

Стосовно пацієнтів з підтвердженим COVID-19 або з клінічними ознаками:

Якщо пацієнт безсимптомний, ІСТ продовжується разом з моніторингом крові, і якщо лейкоцитарна формула нижче 4000/мкл – дозування зменшується.

Пацієнти з симптомами захворювання тимчасово припиняють звичайну ІСТ і біологічну терапію (крім інтерферону, тоцілізумабу, хлорохінової групи). Пацієнти, які приймають анти-ФНП, пропускають наступну заплановану підшкірну дозу до одужання. При необхідності розглядаються місцеві варіанти лікування. Системні кортикостероїди повільно знижуються, але це слід обговорити з командою з лікування COVID-19. Низькі підтримуючі дози кортикостероїдів <10 мг/добу по преднизолону можуть не складати значного ризику і лікування продовжується.

Крім того, робоче місце офтальмологів обладнано спеціальним захисним щитком для зменшення ризику інфікування медичних працівників.