Білірубін – маркер функції та захворювань печінки

4629

Дослідження рівня білірубінів (загальний, прямий та непрямий білірубін) є базовим тестом та маркером функції печінки, а також низки захворювань чи патологічних станів.

У нормі білірубін постійно утворюється в організмі людини, а саме в печінці, та виводиться через травну та сечовивідну системи.

Підвищений вміст білірубіну (гіпербілірубінемія) свідчить про захворювання або інший патологічний стан.

Підвищення білірубіну проявляється і візуально, а саме у вигляді пожовтіння склер, шкіри та слизової оболонки ротової порожнини. В залежності від характеру патологічного процесу може змінюватися колір сечі (на темний) та калу (на світлий або знебарвлений).

Гіпербілірубінемія може бути зумовлена різними причинами: захворюваннями або станами, при яких активно руйнуються еритроцити (надпечінкова жовтяниця), порушенням етапу утилізації білірубіну в клітинах печінки (печінкова або паренхіматозна жовтяниця) або через перешкоду до виділення білірубіну по жовчних шляхах у кишківник (холестатична жовтяниця).

Вірусний чи токсичний гепатит, малярія, гемолітичні лихоманки, захворювання щитоподібної залози, пухлини печінки та жовчовивідних шляхів – це далеко не повний перелік захворювань, що протікають із симптомами гіпербілірубінемії.

Іноді підвищений рівень білірубіну, без вираженої жовтяниці, є свідченням синдрому Жильбера – спадкового захворювання, що проявляється епізодами жовтяниці та підвищенням рівня некон’югованого (вільного, непрямого) білірубіну в сироватці крові.

Синдром зустрічається у чоловіків у 2-3 рази частіше, ніж у жінок. Причиною розвитку хвороби є мутація гену, який бере участь в обміні білірубіну в організмі.

Синдром найчастіше проявляється у вигляді порушення сну, підвищеної слабкості, хронічної втоми. Особам, яким діагностовано синдром, рекомендується дотримуватися дієти та позбавитися шкідливих звичок, особливо паління та зловживання алкоголем. У складних випадках призначають жовчогінні препарати, гепатопротектори та сорбенти.

Перевірити стан свого здоров’я, зокрема печінки та жовчовивідних шляхів можна в ДУ «Національний інститут хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова НАМН України».

Якісна та своєчасна діагностика дає можливість виявити хворобу на ранніх стадіях та запобігти розвитку ускладнень!

Контактна інформація за посиланням: https://www.surgery.org.ua/News/Details/9e27be44-7cf9-4c7f-9380-f08d4ae6677c