Чи є дійсно доступними і унікальними медичні послуги, які надають в наукових установах НАМН України?

2107

Медичні послуги, які надають установи НАМН України, були і є доступними абсолютно кожному громадянину, незалежно від статусу, посади чи зв’язків. Завжди. Крім того, навіть ті послуги, які надають фахівці Інститутів НАМН України на платній основі, нерідко виявляються набагато дешевшими для пацієнтів, ніж в інших медичних закладах країни, де вони мали б бути взагалі безкоштовними. І це при тому, що рівень і якість таких послуг є набагато вищими в Інститутах НАМН України.

Очільниця МОЗ України Уляна Супрун висловлює сумніви щодо унікальності послуг, які надають установи НАМН України, наполягаючи на тому, що такі саме послуги можливо отримати в обласних та міських медичних закладах. Та чи замислювалась вона, чому громадяни країни величезним потоком їдуть в Інститути НАМН України?

Всім відомо, що рівень кваліфікації фахівців в установах НАМН України суттєво перевищує рівень кваліфікації лікарів в обласних та міських медичних закладах. Це пояснюється регулярним відвідуванням міжнародних заходів, постійним слідкуванням за новими досягненнями та впровадженнями в певних напрямках медицини, вивченням наукової світової медичної літератури, ґрунтовним знанням патогенезу захворювань і широтою наукового мислення. Їхні фахові знання значно перевищують такі середньостатистичного лікаря. Про це знають як пацієнти, так і лікарі з обласних і місцевих лікарень. В переважній більшості випадків саме лікарі направляють хворих в Інститути НАМН України.

Направляють, тому що:

  • не можуть встановити діагноз;
  • не можуть визначитися з тактикою лікування;
  • не ризикують хірургічно чи медикаментозно втручатись у складних випадках;
  • лікування (хірургічне втручання) пройшло невдало, виникли ускладнення і т.д.

Хто має брати на себе відповідальність у таких випадках? Відповідь очевидна: фахівці установ НАМН України. Вони беруть на себе будь-які виклики, справляються з нелегкими задачами, чим і заслужили повагу і визнання.

Деякі медичні послуги, які надають в установах НАМН України, є дійсно унікальними. Наприклад, лише в Державній установі «Інститут гематології та трансфузіології НАМН України» можливо провести імуногематологічне обстеження донорів, реципієнтів, вагітних і немовлят (з імунологічними конфліктами), подружніх пар з безпліддям; отримати високоспеціалізовану лабораторну та консультативну допомогу при неможливості визначення груп крові, резус-належності (слабкі, варіантні форми антигенів тощо).

Співробітники лабораторії імуногематології ДУ «Інститут гематології та трансфузіології НАМН України» єдині, хто надає ряд послуг, які в Україні більш ніхто не здійснює наприклад, визначення специфічності антиеритроцитарних антитіл, виявлення антитромбоцитарних антититіл. Вони єдині, хто проводить підготовку кадрів (лікарів-лаборантів, біологів, фельдшерів-лаборантів) не взагалі з питань імуногематології, а саме з імунологічної безпеки гемотрансфузій. Висока кваліфікація спеціалістів та володіння сучасними методами дослідження дозволяють проводити дослідження з комплексної діагностики гемолізу (аутоімунного – з визначенням всіх серологічних видів антитіл, ризику гемолізу, ПНГ, еритроцитарних мембранопатій), які теж ніде в Україні не проводять, а також надавати консультації фахівцям лабораторної служби країни з питань виконання імуногематологічних лабораторних досліджень при встановленні групової та резус-належності у складних випадках та діагностика ПТУ (як остання інстанція).

Тільки в ДУ «Інститут гематології та трансфузіології НАМН України» можливо обстежитись та отримати висококваліфіковану консультацію з питань розладів механізмів згортання крові; при захворюваннях та ускладненнях, пов’язаних з порушеннями гемостазу; для визначення генетичних аспектів виникнення тромбоемболізму, геморагічних ускладнень та гематогенних тромбофілій. В лабораторії гемостазіології в ДУ «Інститут гематології та трансфузіології НАМН України» виявляють високий тромбогенний ризик; визначають індивідуальні схеми тромбопрофілактики хворим у кардіології, судинній хірургії та інших галузях хірургії, а також в акушерстві і гінекології. За рекомендаціями фахівців установи проводиться дійсно ефективна профілактика стравохідно-шлункових кровотеч у хворих з цирозом печінки та забезпечується нормальне функціонування системи гемостазу хворих з нирковою патологією та у пацієнтів на гемодіалізі.

Однією з найважливіших задач будь-якої держави є захист молодих сімей та створення умов для збільшення народжуваності. Тому в усьому світі багато уваги зараз приділяється синдрому звичного невиношування вагітності внаслідок генетичних тромбофілій, в тому числі антифосфоліпідного синдрому, діагностикою та корекцією якого займаються фахівці-гемостазіологи ДУ «Інститут гематології та трансфузіології НАМН України». Такий напрямок діяльності також є унікальним.

Державна установа «Інститут гематології та трансфузіології НАМН України»