Діагностика та лікування Helicobacter pylori-інфекції у дітей

17796

Сучасні знання про Helicobacter pylori (НР)

Helicobacter pylori – грамнегативна спіралевидна, здатна до трансформації в коккову форму бактерія, що викликає запалення слизової оболонки шлунку. Співіснує з людиною протягом майже 58 тисяч років, поширений у всьому світі, має 7 філогеографічних типів. Інфікування дитини відбувається, зазвичай, в перші 5 років життя, джерелом інфекції є батьки або люди, що піклуються про дитину, але в 38% випадків спостерігається інфікування штамами, що відрізняються від батьківських. Загальна поширеність в дитячій популяції складає 44,3%.

За дослідження впливу бактерії Helicobacter pylori на виникнення гастриту та виразки шлунку і дванадцятипалої кишки у 2005 році Баррі Маршаллу та Робіну Уоррену присуджена Нобелівська премія в галузі фізіології та медицини.

 

Можливі наслідки інфікування Helicobacter pylori

Інфікування Helicobacter pylori супроводжується розвитком запальних змін у слизовій оболонці шлунку, але у більшості дітей перебігає безсимптомно. У деяких інфікованих дітей може формуватися виразка шлунку або дванадцятипалої кишки. Припускається, що майже 89% всіх видів раку шлунку у дорослих можуть бути пов’язані з інфекцією Helicobacter pylori, тому ерадикація HP у молоді визнана економічно ефективною і доцільною у запобіганні розвитку раку шлунку у кожних 4-6 випадках захворювання.

Як діагностується Helicobacter pylori?

Слід пам’ятати, що обстеження дитини зі скаргами на біль у животі має на меті визначення причини симптомів, а не тільки НР-інфікування. В 100% тестування на НР рекомендовано дітям з виразкою шлунку чи ДПК. Діагностичні тести на НР показані дітям з рефрактерною залізодефіцитною анемією після виключення інших причин анемії, а також дітям, хворим на хронічну імунну тромбоцитопенічну пурпуру.

Діагностика НР-інфікування не рекомендована дітям з функціональними захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

Первинний діагноз НР-інфікування у дитини встановлюється на підставі візуалізації змін слизової шляхом ендоскопічного дослідження з забором невеликих шматочків тканини для дослідження під мікроскопом (гістологія), проведення швидких уреазних та/або культуральних тестів, що дозволяє визначити, які антибіотики будуть ефективні проти бактерії.

В ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України» завдяки сучасній відеоендоскопічній апаратурі можливе проведення візуалізації слизової з високою роздільною здатністю, а також отримання вузькосмугового зображення (narrow-band imaging (NBI)), що дозволяє виявити ендоскопічні ознаки НР-інфікування: нодулярну гастропатію внаслідок гіперплазії лімфоїдніх фолікулів, нерегулярність рисунку колекторних венул (В) на відміну від звичайного їх розташування (А).

Що важливо знати про лікування Helicobacter pylori?

Необхідність проведення ерадикаційної терапії визначається лікарем-спеціалістом. Вибір схеми лікування також здійснюється лікарем-спеціалістом. Слід строго дотримуватися режиму дозування та прийому препаратів, тому що бактерії, зазвичай, розташовані під шаром слизу, формують так звану «біоплівку», тому препаратам важко їх досягти. Важливо приймати препарати повним курсом за призначенням лікаря, щоб ефективно впоратися з інфекцією.

Інформація надана ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України»