У своєму досліджені фахівці-офтальмологи – к.мед.н. Гузун О.В. (відділ вивчення біологічної дії та застосування лазерів в офтальмології), к.мед.н. Перетягін О.А. (відділ глаукоми та патологій кришталика), Храменко Н.І., (відділ функціонально-діагностичних досліджень), Коновалова Н.В. (відділ запальної патології ока), Слободяник С.Б. (відділ функціонально-діагностичних досліджень) Державної установи «Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України» вивчили доцільність комплексної нейропротекції з використанням фотобіомодуляції з довготривалим вживанням перорального препарату цитиколіну 250 мг з нейротропними вітамінів групи В, С, Е, А та цинка протягом 6 місяців у хворих на ПВКГ з нормалізованим ВОТ.
Було проведено проспективне центрове неінтервенційне дослідження. Обстежено та проведено лікування 82 пацієнтів (82 ока) з діагнозом ПВКГ І-ІІ стадії. Тривалість захворювання становила від 6 місяців до 5 років, вік – 62,3 роки. Всі хворі були розподілені на 2 групи: 1 група (основна) та 2 – (контрольна). Обидві групи хворих за основними клінічними показниками були репрезентативні. Усі пацієнти отримували курс ФБМ (на папіломакулярний пучок та ДЗН). Усі 82 пацієнти обох груп отримували загальноприйняту традиційну терапію: протиішемічну, дедистрофічну та судинну. 44 пацієнтам (44 ока) основної (1) групи додатково був рекомендований пероральний препарат цитиколіну 250 мг з нейротропними вітамінами групи В, С, Е, А та цинком 1 раз на день протягом 6 місяців. ВОТ до лікування і на всіх візитах становив 16,0 (15; 17) мм рт.ст. з медикаментозним гіпотензивним навантаженням – 1,0
За результатами в основній групі через 6 місяців максимально коригована гострота зору (МКГЗ) була на 11,4% вище від початку лікування. У групі контролю в цей період у 24 (63%) пацієнтів МКГЗ мала вхідні значення, у 8 (13%) була нижче на 0,05.
Відносний ризик зниження МКГЗ через 6 місяців в основній групі на тлі комплексного нейропротекторного лікування був на 43% нижче, ніж у групі контролю.
Показник внутрішньоочного об’ємного кровообігу був покращений через 1 місяць в обох групах. Через 6 місяців цей показник залишався покращеним на 19 (43,2%) очах в основній групі і на 6 (15,8%) – у контрольній, що збільшує ймовірність стабілізації поліпшеного внутрішньоочного кровообігу на 49% в групі комплексного лікування (RR=0,51±0,19 [95%ДІ 0,36; 0,74]).
Дослідження доказало, що комплексна нейропротекція з використанням ФБМ та довготривалим вживанням препарату цитиколіну 250 мг з нейротропними вітамінами групи В, С, Е, А та цинку у пацієнтів на ПВКГ з нормалізованим ВОТ дозволяє протягом 6 місяців: покращити МКГЗ на 21%; знизити ймовірність погіршення МКГЗ на 43%; покращити об’ємний внутрішньоочний кровообіг на 24% і тим самим підвищуючи протиішемічний ефект лікування; стабілізувати глаукомний процес упродовж 6 місяців та покращити якість життя пацієнтів.
Докладніше з дослідженням можна ознайомитися за посиланням:
https://institut-filatova.com.ua/wp-content/uploads/2024/06/Tezy-FCh-2024.pdf
Джерело інформації: ДУ « Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України»