Гепатит. Що важливо знати?

133

19 травня відзначається Всесвітній день боротьби з гепатитами, проголошений Міжнародним Альянсом з боротьби з гепатитами. Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження.

Статистика свідчить, що в середньому кожна 12-та людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C, проте рівень обізнаності людей про ці захворювання є вкрай низьким. Захворювання починається поступово, перебігає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит (особливо, С) іноді називають “лагідним убивцею”.

Головні причини розвитку гепатиту:

  • вірусні захворювання;
  • деякі інфекційні захворювання;
  • токсичні речовини (алкоголь, деякі наркотичні препарати);
  • медикаменти, а саме їх передозування;
  • аутоімунні захворювання.

Існує п’ять основних типів вірусів гепатиту: А, В, С, D і Е. Усі типи вірусів спричиняють захворювання печінки, але між ними є істотна різниця. Зокрема, типи В і С призводять до розвитку хронічного ураження печінки у мільйонів людей і є однією з головних причин цирозу та раку печінки.

Шлях передавання вірусів гепатиту А та Е — фекально-оральний. Інфікування вірусами гепатиту В, С і D відбувається в результаті контакту через пошкоджену шкіру або слизові оболонки з інфікованими рідинами організму (переважно кров), зокрема:

  • переливання інфікованої крові або її компонентів;
  • вживання наркотиків ін’єкційно та інтраназально;
  • інвазивні медичні та немедичні маніпуляції із використанням – забрудненого інструментарію (хірургічні втручання, стоматологічні процедури, гемодіаліз, татуювання, манікюр тощо);
  • вертикальне передавання від матері до дитини (стосується більше вірусного гепатиту В);
  • побутовим шляхом (унаслідок спільного використання індивідуальних засобів гігієни, що можуть містити сліди крові);
  • статевим шляхом під час незахищених статевих контактів.

Метою проведення Дня боротьби iз гепатитами є підвищення обізнаності громадськості щодо симптомів, методів діагностики, лікування та профілактики гепатитів, а також привернення уваги урядових та неурядових організацій до необхідності надання підтримки людям, що живуть з цією хворобою.

В ДУ «Національний науковий центр хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України» Ви можете пройти комплексне лабораторне обстеження щодо визначення інфікування гепатитом та отримати консультацію профільного фахівця-гепатолога при наявності захворювання, а також отримати хірургічне лікування ускладнень, зокрема лігування варикозно розширених вен стравоходу та трансплантацію печінки.

Джерело інформації: ДУ «Національний науковий центр хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України»

https://www.surgery.org.ua/News/Details/29a57a78-2850-490d-9ad0-cb011a181d8c