Інсулінома

36

Інсулінома – це нейроендокринна пухлина, що походить з β-клітин острівців підшлункової залози, синтезує інсулін, надлишок якого є причиною гіпоглікемії.

Основнимі симптоми інсуліноми складають тріаду Уіппла:

1) нервово-психічні порушення: розвиток приступів спонтанної гіпоглікемії натщесерце (з можливою втратою свідомості) або після фізичного навантаження;

2) гіпоглікемія (рівень глюкози в крові падає нижче 2,2 ммоль/л);

3) приступ гіпоглікемії швидко ліквідується введенням глюкози або вживанням цукру.

Клінічні прояви дуже часто сприймаються за напади епілепсії або стан, що нагадує алкогольне сп’яніння, що змушує пацієнтів тривалий час лікуватися в терапевтичних, потім в психоневрологічних стаціонарах, доки не буде встановлений правильний діагноз.

З подібними скаргами до ДУ «Національний науковий центр хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України» звернулась жінка середнього віку, яка вже багато років страждала від постійного відчуття голоду, підвищеної пітливості та головокружіння, періодичної втрати свідомості, а також порушення уваги.

Вищеперелічені скарги зникали у пацієнтки після вживання легкозасвоюваних вуглеводів. Жінка неодноразово зверталась до невропатолога, однак лікування не давало клінічного ефекту.

У закладі жінка пройшла клініко-інструментальне обстеження, фахівцями відділу підшлункової залози, лапароскопічної та реконструктивної хірургії жовчовивідних проток був встановлений коректний діагноз – нейроендокринна пухлина підшлункової залози, й рекомендоване оперативне втручання.

В даному випадку пацієнтці було запропоновано лапароскопічну енуклеацію пухлини. Мініінвазивний метод дозволяє зменшити кількість післяопераційних ускладнень, тривалість перебування хворого у стаціонарі після операції та значно покращити косметичний ефект для пацієнта, а також зберегти ендокринну та екзокринну функцію органу.

Через декілька днів після операції пацієнтка була виписана додому. Симптоми хвороби, у тому числі й нервово-психічні розлади, зникли, показники вуглеводного обміну нормалізувались і жінка знову почувається здоровою та активною.

Джерело інформації: ДУ «Національний науковий центр хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України»

https://www.surgery.org.ua/News/Details/5974ead9-6565-4bd2-bf36-e07b314717fd?title=Insulinoma