Дослідження рівня білірубінів (загальний, прямий та непрямий білірубін) є базовим тестом та маркером функції печінки, а також низки захворювань чи патологічних станів.
У нормі білірубін постійно утворюється в організмі людини, а саме в печінці, та виводиться через травну та сечовивідну системи. Підвищений вміст білірубіну (гіпербілірубінемія) свідчить про захворювання або інший патологічний стан.
Підвищення білірубіну проявляється і візуально, а саме у вигляді пожовтіння склер, шкіри та слизової оболонки ротової порожнини. В залежності від характеру патологічного процесу може змінюватися колір сечі (на темний) та калу (на світлий або знебарвлений).
Гіпербілірубінемія може бути зумовлена різними причинами:
– коли активно руйнуються еритроцити (надпечінкова жовтяниця)
– при порушенні етапу утилізації білірубіну в клітинах печінки (печінкова або паренхіматозна жовтяниця)
– через перешкоду до виділення білірубіну по жовчних шляхах у кишківник (холестатична жовтяниця).
Вірусний чи токсичний гепатит, малярія, гемолітичні лихоманки, захворювання щитоподібної залози, пухлини печінки та жовчовивідних шляхів – це далеко не повний перелік захворювань, що протікають із симптомами гіпербілірубінемії.
Якісна та своєчасна діагностика дає можливість виявити хворобу на ранніх стадіях та запобігти розвитку ускладнень.
Перевірити стан свого здоров’я, зокрема печінки та жовчовивідних шляхів, Ви можете в ДУ «Національний науковий центр хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України».
Джерело інформації: ДУ «Національний науковий центр хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України»
https://www.surgery.org.ua/News/Details/af7205c5-2f1e-4243-b26a-baae69f9842f?title=ProBilirubin