Вельмишановні колеги!
Інформуємо вас, що за участі вчених Національної академії медичних наук України, Збройних Сил України, зокрема Української військово-медичної академії та Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України проведені чергові експерименти (07 липня, 13 липня та 27 липня 2021 року) в рамках багатоетапного фундаментального дослідження ранової балістики сучасних стрілецьких боєприпасів.
З початком проведення у 2014 році антитерористичної операції перед військовими та цивільними медиками, стало важливе питання організації та надання допомоги пораненим кулями сучасної стрілецької вогнепальної зброї з різними їх властивостями. В зв’язку з цим, з`явилась гостра необхідність поглиблення знань щодо ранової балістики, яка є важливою для оцінки об`єму поранення та послідуючого вибору оптимальної та ефективної лікувальної тактики, на основі розуміння механізмів утворення такої вогнепальної рани. При цьому треба акцентувати увагу на тому, що сучасним кулям притаманні висока швидкість, нестійке положення у польоті та різні конструктивні особливості, які призводять до суттєвої зміни ранової балістики і зростання тяжкості поранень.
Під час проведення чергових експериментальних досліджень було проведено вивчення ранової балістики сучасних патронів калібрів 5,45х39 мм, 308Win та оболонкових куль зі сталевим осердям патронів калібрів 5,45х39 мм (АК) та 7,62х51 мм NATO, на балістичному матеріалі з наступною оцінкою отриманих результатів.
Експерименти були проведені на базі тиру Київського наукового-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України із залученням для їх проведення фахівців Державного наукового-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України. В якості балістичного матеріалу, як імітатора біологічних тканин, використовували спеціальний сертифікований балістичний пластилін (ROMA PLASTILINA №.1, Ballistic Testing Backing Material), виробництва США.
Проведена оцінка не лише характеру та об’єму пошкоджень після пострілу, але ще визначено ряд важливих характеристик самих куль (експансивні властивості, характер фрагментації та кількість уламків, їх розміри, здатність змінювати форму). Під час експериментів використані 25 блоків балістичного пластиліну у формі паралелепіпеда розмірами (40,0х24,0х28,0) см, в які виконували по одному пострілу з вогнепальної автоматичної стрілецької зброї АКС-74
та карабіну ZBROYAR Z-10 з оптичним прицілом, з відстані 25 м. Експерименти проводились за нормальних умов довкілля (температура 250С, відносна вологість 72%, атмосферний тиск 738 мм рт/ст). Блоки балістичного пластиліну перед пострілом розігрівались до температури 28-320С. Після проведених пострілів вивчали: вхідний та вихідний отвори (см), хід ранового каналу, тимчасово пульсуючу порожнину з фрагментами куль, їх кількість та форму. Швидкість польоту куль (м/с), визначали вимірювальним комплексом оптоелектроним «ИБХ – 73-3» №ХК056.
Статистична обробка результатів була проведена в Trial версії STATISTICA 13.3 EN (комплектація Statistica Base).
Окремо треба зауважити, що виконані експерименти мають важливе клінічне значення тому що при потраплянні кулі в анатомічні ділянки людини вся (експансивна куля) кінетична ударна енергія, або велика її частина (інші види куль) передається всередину зі значними руйнаціями навколишніх органів та тканин на різних відстанях. Це безумовно суттєво впливає на швидкість та зміст проведення діагностичних та лікувальних заходів.
Отримані результати свідчать, про різну руйнівну дію сучасних типів та калібрів куль. Встановлено, що експансивні кулі достовірно мають відмінності та мають більші руйнівні наслідки. Загальним для експансивних куль є великий вхідний отвір,
сліпий характер ураження, з наявністю великої тимчасово пульсуючої порожнини, яка утворюється завдяки віддачі всієї своєї кінетичної енергії всередину об’єкта ураження.
Фрагментація експансивних куль відбувається всередині об’єкта з розташуванням уламків на різних відстанях. Патрон калібру 308 Win з кулею SP при попаданні в об’єкт викликає деформацію кулі по типу “квітки смерті”, викликаючи значні руйнації.
Також під час експериментів проводилось виготовлення «заливок» ранових каналів за оригінальною авторською методикою, з подальшим їх вивченням, у тому числі і за допомогою рентгенівського та СКТ дослідження.
Детальні повідомлення про проведені в липні 2021 року чергові експериментальні дослідження ранової балістики сучасних куль готуються до публікації найближчим часом у авторитетних вітчизняних та міжнародних наукових виданнях.
Під час продовження багатоетапного фундаментального дослідження ранової балістики сучасних стрілецьких боєприпасів планується залучити до роботи вчених-фізиків, математиків, морфологів, а також фахівців з судово-медичної експертизи та інших спеціалістів.
У вересні-жовтні 2021 року будуть проведені чергові серії експериментів на лабораторних тваринах.
Розпочато та до кінця поточного року планується закінчити дослідження ранової балістики сучасних куль методом створення її математичної моделі за допомогою найсучаснішої комп’ютерної системи.
Одночасно повідомляємо, що за безпосередньої активної участі вчених Національної академії медичних наук України закінчується підготовка монографії по моделюванню вогнепальних поранень.