Сьогодні у світі вирує пандемія викликана коронавірусом COVID-19. В усіх країнах запроваджено карантинні заходи, населення уважно слідкує за новинами про захворюваність на коронавірусну інфекцію та знаходиться в «режимі очікування» вакцини проти COVID-19, нових ліків, засобів захисту тощо. Та у вирії цих подій не варто забувати, що всі інші інфекційні хвороби нікуди не зникли. За даними МОЗ впродовж січня-лютого 2020-го року в Україні зареєстровано понад 600 випадків кашлюку, близько 200 випадків кору, 20 випадків краснухи і вакцинація продовжує залишатися ефективним заходом їх профілактики (https://moz.gov.ua/article/news/v-ukraini-trivae-tizhden-imunizacii).
Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила 24-30 квітня Всесвітній тиждень імунізації та наголосила на тому що, при відсутності вакцинації через пандемію COVID-19, можлива нова загроза виникнення спалахів інфекційних захворювань, викликаних збудниками кору та поліомієліту (https://www.who.int/ru/news-room/detail/23-04-2020-hard-fought-gains-in-immunization-coverage-at-risk-without-critical-health-services-warns-who). Виникнення таких спалахів збільшить навантаження на лікарів, які зараз займаються лікуванням хворих на COVID-19, та систему охорони здоров’я в цілому. Тому, ми повинні бути свідомим та відповідально ставитись до свого здоров’я та здоров’я наших дітей.
Отже, в період пандемії COVID-19 планові щеплення проводити не тільки можна, але й потрібно. При цьому необхідно дотримуватись чітких правил:
- Заздалегідь, засобами дистанційного зв’язку домовтесь зі своїм лікарем про дату і час прийому або розгляньте можливість проведення вакцинації дома (якщо у закладі охорони здоров’я, куди ви звернулись, створена виїзна мобільна вакцинальна бригада);
- Прийдіть у заклад охорони здоров’я чітко у призначений для вас час, аби не створювати черг, якщо поряд з вами є інші пацієнти – дотримуйтесь дистанції мінімум 1 метр;
- Не забувайте користуватись засобами індивідуального захисту (маска, рукавички, антисептик для рук), так само і медичний персонал повинен використовувати засоби індивідуального захисту;
- Якщо ви перебуваєте на самоізоляції/обсервації через COVID-19 проводити щеплення можна тільки після закінчення періоду самоізоляції/обсервації.
В Україні вакцинацію проводять згідно із Національним календарем щеплень, який розроблено з урахуванням міжнародного досвіду, і, за умови його дотримання, є найоптимальнішим для забезпечення повноцінного імунітету.
За оцінкою ВООЗ, щороку у світі завдяки щепленням вдається зберегти від двох до трьох мільйонів дитячих життів. Так, захворюваність на поліомієліт знизилася на 99%, знизився рівень захворюваності на правець, дифтерію, кашлюк і краснуху, а показник смертності від кору знизився на 75%. Щорічна смертність новонароджених від правця знизилася у понад 13 разів (https://moz.gov.ua/article/news/v-ukraini-trivae-tizhden-imunizacii).
Інформація надана ДУ “Інститут мікробіології та імунології ім. І. І. Мечникова НАМН України”.