Щоб дихати легко: як і заради чого працює унікальний Алергологічний центр ІПАГ

255

При Інституті педіатрії, акушерства і гінекології працює унікальний Алергоцентр, якому немає аналогів в Україні.  Створений центр був у 2015 році, при підтримці Національної академії медичних наук України.   «Не зважаючи на те, що в місті Києві існує маса закладів, які займаються проблемою алергії, – пояснює ситуацію головний лікар Інституту педіатрії, акушерства і гінекології Любов Федорівна Слєпова, – дітей, які страждають на неї, не стає менше, так само як  не стає менше запущених випадків».  Алергоцентр при ІПАГ спеціалізується на найскладніших формах «захворювання століття» – діагностиці та лікуванні медикаментозної алергії у дітей і жінок. Навіть не всі світові фахівці мають сміливість займатися такою складною проблемою! Проте тут допомагають маленьким і дорослим пацієнтам з усіма видами цієї недуги – від алергічного кон’юнктивіту і полінозу до набряку Квінке чи бронхіальної астми.

Алергію не дарма називають хворобою сторіччя. Число дітей і дорослих, які на власному досвіді знайомі з цією проблемою, збільшується з кожним роком.  Основна причина – зміна стилю життя. І нераціональне харчування, вживання продуктів з домішками антибіотиків, ароматизаторів, консервантів; і постійне використання дезінфекторів для гігієни шкіри та прибирання оселі, і напівстерильні умови, в яких зростають маленькі діти, – все це змінює імунологічну активність людського організму, змушуючи гостро реагувати на звичайні, здавалось би, елементи природного середовища. Із завершенням війни проблема не зникне – лише посилиться. Погіршення екології в країні через обстріли, мінування, бойові дії; години та дні, проведені в бомбосховищі дітьми, ненайкращий нервовий стан кожного з нас, – все це лише поглибить проблему.

Саме через величезний попит і виникла потреба у створенні Алергологічного центру, де спеціалісти не бояться братися за найскладніші випадки.

Більшість спеціалістів, які працюють в Алергологічному центрі при ІПАГ, пройшли стажування закордоном, у провідних міжнародних установах, що спеціалізуються на лікуванні алергії. Тут консультує також провідний позаштатний спеціаліст з питань дитячої алергії, доктор медичних наук Тетяна Рудольфівна Уманець.

«Ми опікуємось дітками з анафілактичними реакціями – це хворі з великими ризиками, тому для них ми проводимо діагностику в умовах реанімації. За світовими протоколами тестуємо: проводимо прик-, внутрішньошкірні, аплікаційні та патч-тести. І якщо всі вони дають негативний результат, проводиться ще й провокаційний тест», – пояснює досвідчений лікар-алерголог Тетяна Рудольфівна Уманець.

Час диктує стратегію лікування

Поширеність алергічних захворювань підштовхнула медичну науку зробити великий крок уперед, що значно змінило як стратегію лікування, так і способи діагностики, які стали точнішими й менш ризикованими. Наразі дещо травматичні скарифікаційні тести, звичні для старшого покоління (коли різні алергени наносять на подряпини шкіри), замінили прик-тестами (підшкірним уколом). Поліпшилася якість алергенів для тестування. Розширилися можливості молекулярної діагностики.

Поява високотехнологічних препаратів значно змінила перебіг самих захворювань.  Сучасні медикаменти  дозволяють при меншому дозуванні або меншій тривалості лікування досягати певного контролю симптомів. Тепер лікарі-алергологи не так часто спостерігають тяжкі астматичні стани й мають можливість лікувати їх на лабораторному етапі, а не в стаціонарі.

Змінилися можливості персоніфікованої терапії: нині пацієнтам пропонують таргетне лікування через застосування біологічних препаратів.

Багато пацієнтів Центру – діток та їх батьків – проходять алерген-специфічну імунотерапію (повторне введення алергену, на що імунна система відповідає виробленням захисних антитіл, що призводить до полегшення або відсутності алергічної реакції). Препарати нового покоління для такого лікування на сьогодні  досить доступні. Є можливість лікувати маленьких діток вдома, таблетками, під контролем матері. А підліткам (через особливі складнощі віку) рекомендований підшкірний метод терапії в умовах денного стаціонару.

Як же потрапити до Алергологічного центру ІПАГ НАН України? Дуже просто! На сьогодні тут приймають всіх, хто звертається з нагальною проблемою, не вимагаючи направлення від сімейного лікаря. «У нас інститут відкритий для всіх. Ми нікому не відмовляємо. В Центрі у нас приймають чотири досвідчені лікарі-алергологи, і я теж консультую пацієнтів», — підтверджує Тетяна Рудольфівна Уманець.