Шванома плечового сплетення. Клінічний випадок

1328
До ДУ “Національний Інститут хірургії та трансплантологіїї ім. О.О. Шалімова НАМН України” звернувся 34-річний чоловік зі скаргами на новоутворення шиї, яке завдавало нестерпного болю і дискомфорту при рухах правої руки.
 
Візуально фіксувалось новоутворення шиї з чіткими контурами, яке за даними КТ відтісняло гортань, трахею, щитоподібну залозу та мало значні розміри 6х6х12см.
 
З анамнезу стало відомо, що вперше новоутворення пацієнтом було виявлено ще 10 років тому, однак за медичною допомогою він не звертався і лише погіршення стану (активне збільшення пухлини та больовий синдром) змусили приїхати до Національного Інституту хірургії та трансплантологіїї ім. О.О. Шалімова НАМН України.
 
З метою уточнення діагнозу та передопераційного планування першим етапом було виконано пункційну трепан-біопсію пухлини. На підставі клінічних досліджень і патоморфологічного аналізу пацієнту встановлено діагноз – шванома плечового сплетення та призначено оперативне лікування.
 
Шванноми (невролемоми або невриноми) — це доброякісні інкапсульовані пухлини оболонки нервового стовбура, утвореної шваннівськими клітинами. Основним методом діагностики шванном є КТ, яка дозволяє визначити дійсне розташування пухлини, взаємовідношення з судинними структурами та анатомічними утвореннями. Кінцевий діагноз нейрогенної пухлини верифікується за результатами цитологічного або гістологічного (імуногістохімічного) дослідження матеріалу, отриманого при пункції.
 
Радикальний метод лікування шванном голови та шиї – хірургічний, тобто повне видалення пухлини. Своєчасно проведена хірургічна операція дозволяє запобігти злоякісній трансформації пухлини та неприємним симптомам, які порушують функції органів.
 
Фахівцями відділу мікросудинної, пластичної та відновлювальної хірургії пацієнту було виконане радикальне висічення пухлини зі збереженням всіх стовбурів плечового сплетіння.
 
Післяопераційний період пройшов без ускладнень. На 10 добу після проведення оперативного втручання, пацієнт був виписаний та направлений на амбулаторне лікування і реабілітацію.
 
Зазначений клінічний випадок є наочним прикладом надання якісної високоспеціалізованої медичної допомоги. Враховуючи характер та розповсюдженість пухлини, оперативне лікування цього пацієнта в не спеціалізованому закладі з високою вірогідністю супроводжувалось порушеннями функції кінцівки, що безумовно вплинуло б на якість життя молодої людини.
 
Медична допомога надана за програмою «Впровадження та реалізація нового механізму фінансового забезпечення надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги у окремих науково-дослідних установах НАМН України», затвердженої постановою КМУ від 27 грудня 2019 р. № 1161 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань реалізації пілотного проекту щодо зміни механізму фінансового забезпечення надання медичної допомоги».

Інформація надана ДУ “Національний Інститут хірургії та трансплантологіїї ім. О.О. Шалімова НАМН України”