Спільне засідання щодо хвороби викликаної вірусом Ебола

478

24 жовтня 2014 року  відбулося спільне  засідання Президії Національної академії медичних наук України, Міністерства охорони здоров’я України та Державної санітарно – епідеміологічної служби України  про  посилення державного санітарно – епідеміологічного нагляду у  зв’язку з ускладненням епідемічної ситуації щодо хвороби, викликаної вірусом Ебола (ХВВЕ) у західно-африканських країнах, і можливістю її поширення у світі.

З доповідним словом виступив  президент Національної академії медичних наук України А.М. Сердюк, та в.о. Міністра охорони здоров’я В.В. Лазоришинець. З проблемними питаннями спалаху Хвороби викликаної вірусом Ебола виступив т.в.о. Голови Держсанепідслужби України Протас С.В. та керівники територіальних органів: Голубятников М.І., Корнієнко М.М., Рубан О.М.

Про невідкладні заходи по запобіганню занесення та розповсюдження в Україні  хвороби, викликаної вірусом Ебола виступила директор ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського НАМН» професор Задорожна В.І.

Зокрема Вікторія Іванівна Задорожна  наголосила на першочергових загальноорганізаційних заходах:

 • Створення міжвідомчої робочої групи із залученням провідних фахівців МОЗ, НАМН, Державної санітарно-епідеміологічної служби,   МЧС, МВС, Мінюст, МО України з метою координації дій, розробки відповідних нормативних та інструктивно-методичних документів та усунення юридичних колізій.
 • Розробка дорожньої карти протидії занесенню та можливості поширення ХВВЕ в Україні. 
 • Визначення інфекційних стаціонарів для госпіталізації та надання медичної допомоги хворим на ХВВЕ та осіб з підозрою на ХВВЕ. Визначення стаціонарів з ізоляторами для контактних осіб.
 •  Визначення центральної лабораторії, відповідальної за збір біологічних матеріалів від осіб, хворих на ХВВЕ, або з підозрою на захворювання.
 •  Створення поблизу аеропортів міжнародного сполучення ізоляторів та обсерваторів.
 • Проведення позапланових навчань працівників загальномедичної мережі закладів та установ охорони здоров'я, підприємств і організацій немедичного профілю, формувань Міністерства надзвичайних ситуацій, туристичних агентств з правил застосування засобів індивідуального захисту, надання першої медичної допомоги хворим, проведення першочергових протиепідемічних заходів, дотримання вимог інфекційного контролю.
 •  Підготовка персоналу команд, екіпажів і бригад транспортних засобів міжнародних сполучень з питань виявлення хворих (підозрілих) із сигнальними ознаками ХВВЕ, надання першої медичної допомоги і проведення першочергових протиепідемічних заходів на транспортному засобі.
 • Створення резерву матеріальних засобів, що забезпечують організацію роботи в умовах суворого протиепідемічного режиму у лікувально-профілактичних закладах та міжнародних транспортних вузлах (комплекти захисного одягу, дезінфекційні засоби, транспорту та спеціальних засобів транспортування осіб з підозрою на ХВВЕ).
 • Створення запасів лікувальних препаратів (сольових розчинів для парентерального та перорального застосування, систем разового використання), дезінфекційних засобів та ін.

 
 
Ураховуючи ситуацію з хворобою Ебола та загальну тенденцію до зростання епідемічних ризиків високого ступеня небезпеки вважаємо за  необхідне  вирішення на національному рівні питання щодо створення:

 • сучасної лікарні емерджентних інфекційних хвороб (де будуть дотримані всі вимоги щодо безпеки та ефективності надання медичної допомоги), як це є майже в кожній розвинутій країні світу;
 • науково-методичного центру з біологічної безпеки на базі провідної установи з питань епідеміології та інфекційних хвороб – ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України», фахівці якої мають багаторічний досвід у зазначеній галузі;
 • медичної лабораторії найвищого рівня безпеки (BSL-4), призначеної для індикації та ідентифікації збудників небезпечних, емерджентних та екзотичних для країни інфекцій у складі центру з біологічної безпеки.