24 жовтня 2014 року відбулося спільне засідання Президії Національної академії медичних наук України, Міністерства охорони здоров’я України та Державної санітарно – епідеміологічної служби України про посилення державного санітарно – епідеміологічного нагляду у зв’язку з ускладненням епідемічної ситуації щодо хвороби, викликаної вірусом Ебола (ХВВЕ) у західно-африканських країнах, і можливістю її поширення у світі.
З доповідним словом виступив президент Національної академії медичних наук України А.М. Сердюк, та в.о. Міністра охорони здоров’я В.В. Лазоришинець. З проблемними питаннями спалаху Хвороби викликаної вірусом Ебола виступив т.в.о. Голови Держсанепідслужби України Протас С.В. та керівники територіальних органів: Голубятников М.І., Корнієнко М.М., Рубан О.М.
Про невідкладні заходи по запобіганню занесення та розповсюдження в Україні хвороби, викликаної вірусом Ебола виступила директор ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського НАМН» професор Задорожна В.І.
Зокрема Вікторія Іванівна Задорожна наголосила на першочергових загальноорганізаційних заходах:
- Створення міжвідомчої робочої групи із залученням провідних фахівців МОЗ, НАМН, Державної санітарно-епідеміологічної служби, МЧС, МВС, Мінюст, МО України з метою координації дій, розробки відповідних нормативних та інструктивно-методичних документів та усунення юридичних колізій.
- Розробка дорожньої карти протидії занесенню та можливості поширення ХВВЕ в Україні.
- Визначення інфекційних стаціонарів для госпіталізації та надання медичної допомоги хворим на ХВВЕ та осіб з підозрою на ХВВЕ. Визначення стаціонарів з ізоляторами для контактних осіб.
- Визначення центральної лабораторії, відповідальної за збір біологічних матеріалів від осіб, хворих на ХВВЕ, або з підозрою на захворювання.
- Створення поблизу аеропортів міжнародного сполучення ізоляторів та обсерваторів.
- Проведення позапланових навчань працівників загальномедичної мережі закладів та установ охорони здоров'я, підприємств і організацій немедичного профілю, формувань Міністерства надзвичайних ситуацій, туристичних агентств з правил застосування засобів індивідуального захисту, надання першої медичної допомоги хворим, проведення першочергових протиепідемічних заходів, дотримання вимог інфекційного контролю.
- Підготовка персоналу команд, екіпажів і бригад транспортних засобів міжнародних сполучень з питань виявлення хворих (підозрілих) із сигнальними ознаками ХВВЕ, надання першої медичної допомоги і проведення першочергових протиепідемічних заходів на транспортному засобі.
- Створення резерву матеріальних засобів, що забезпечують організацію роботи в умовах суворого протиепідемічного режиму у лікувально-профілактичних закладах та міжнародних транспортних вузлах (комплекти захисного одягу, дезінфекційні засоби, транспорту та спеціальних засобів транспортування осіб з підозрою на ХВВЕ).
- Створення запасів лікувальних препаратів (сольових розчинів для парентерального та перорального застосування, систем разового використання), дезінфекційних засобів та ін.
Ураховуючи ситуацію з хворобою Ебола та загальну тенденцію до зростання епідемічних ризиків високого ступеня небезпеки вважаємо за необхідне вирішення на національному рівні питання щодо створення:
- сучасної лікарні емерджентних інфекційних хвороб (де будуть дотримані всі вимоги щодо безпеки та ефективності надання медичної допомоги), як це є майже в кожній розвинутій країні світу;
- науково-методичного центру з біологічної безпеки на базі провідної установи з питань епідеміології та інфекційних хвороб – ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України», фахівці якої мають багаторічний досвід у зазначеній галузі;
- медичної лабораторії найвищого рівня безпеки (BSL-4), призначеної для індикації та ідентифікації збудників небезпечних, емерджентних та екзотичних для країни інфекцій у складі центру з біологічної безпеки.