5 квітня в Національному медичному університеті ім. О.О. Богомольця відбулося розширене засідання Колегії МОЗ «Про підсумки діяльності у 2012 р., завдання та перспективи розвитку сфери охорони здоров’я». У заході взяли участь Раїса Богатирьова, міністр охорони здоров’я, Андрій Сердюк, президент НАМН України, заступники міністра охорони здоров’я України, Тетяна Александріна, голова Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням, Андрій Захараш, заступник голови Державної служби України з лікарських засобів (Держлікслужба України), Анатолій Пономаренко, голова Державної санітарно-епідеміологічної служби України (Держсанепідслужба), Олена Нагорна, в.о. директора ДП «Державний експертний центр» МОЗ України (ДЕЦ), а також керівники обласних, міських управлінь охорони здоров’я та інші члени Колегії.
Президент НАМН України, академік Андрій Сердюк наголосив, що у 2012 р. за дорученням Президента України підписано меморандуми про співпрацю між НАМН України та обласними державними адміністраціями щодо надання високоспеціалізованої медичної допомоги населенню. Було зазначено, що НАМН України, відповідно до меморандуму, зобов’язувалося у 2012 р. безоплатно надавати високопрофесійну спеціалізовану медичну допомогу в своїх установах близько 44 тис. пацієнтів відповідно до кількості населення в кожній області. Проте, на жаль, цією можливістю скористалися лише трохи більше 20 тис. осіб. На думку Президента НАМН, така ситуація пов’язана з недостатньою увагою, що приділяли цьому питанню обласні управління охорони здоров’я, та звернувся з проханням до присутніх більш відповідально поставитися до нього у 2013 р., адже співпраця продовжується.
А. Сердюк висвітлив декілька важливих напрямків, у реалізації яких беруть участь науковці НАМН України: ядерна медицина, репродуктивне здоров’я, електрозварювальна хірургія, клітинні, геномні та постгеномні технології в діагностиці, профілактиці й лікуванні соціально значущих захворювань інфекційного та неінфекційного характеру, проблеми адаптації людини до несприятливих факторів природного і соціального середовища, медицини праці, наномедицини тощо.
МОЗ має визначити стратегію розвитку медичної науки в Україні на майбутнє. Саме з цією метою НАМН разом з Міністерством створено регіональні наукові центри, які об’єднали фахівців вищих навчальних закладів та науково-дослідних інститутів. У перспективі вони перетворяться в науково-освітні кластери:
Північно-Східний (Інститут терапії імені Л.Т. Малої НАМН України, Харків);
Донецький (Інститут невідкладної і відновної хірургії імені В.К. Гусака НАМН України, Донецьк);
Придніпровський (Інститут гастроентерології НАМН України, Дніпропетровськ);
Південний (Одеський національний медичний університет);
Західний (Львівський національний медичний університет).
Серед основних напрямів співробітництва установ та закладів НАН України, НАМН України та МОЗ України А. Сердюк виділив наступні:
створення Державної програми з сучасних біотехнологій для медицини;
створення Національного центру сучасних біотехнологій разом із Центром експериментальних тварин;
забезпечення випуску в Україні сучасних імунобіологічних препаратів для лікування та діагностики захворювань;
створення експертної лабораторії з патоморфології;
співпраця в розробці законодавчих ініціатив.