ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЩИТОПОДІБНОЇ ЗАЛІЗИ

167

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЩИТОПОДІБНОЇ ЗАЛІЗИ  відзначається щороку 25 травня, у день народження Європейської асоціації щитоподібної залози (ETA).

    Мета цієї події – підвищення поінформованості про величезне значення щитоподібної залози (ЩЗ) в організмі, про причини, симптоми та наслідки її захворювань, необхідність своєчасного та правильного лікування.

    Щитоподібна залоза – невеликий ендокринний орган, який має величезний вплив на здоров’я. Тиреоїдні гормони – тироксин (Т4) та трийодтиронін (Т3) регулюють метаболічні  та енергетичні процеси організму, впливають на роботу серцево-судинної та інших систем.

Захворювання щитоподібної залози у всьому світі є одними з найчастіших ендокринопатій, поступаючись лише цукровому діабету.

Захворювання щитоподібної залози – це загальний термін для медичних станів, за яких вона продукує фізіологічно неадекватну кількість гормонів.

Стан гіперфункції щитоподібної залози, за якого вона виробляє дуже багато тиреоїдних гормонів, називається гіпертиреозом. Гіпертиреоз, прискорюючи обмін речовин в організмі, викликає безліч симптомів, таких як втрата ваги, тремор, порушення серцевого ритму, нервозність, підвищене потовиділення, остеопороз, офтальмопатія, порушення менструального циклу, слабкість та втома під час звичайної діяльності. Найбільш поширеною причиною гіпертиреозу є хвороба Грейвса – автоімунний стан, за якого антитіла стимулюють рецептори тиреотропного гормону (TSHR), що призводить до неконтрольованої секреції надмірної кількості гормону щитоподібної залози. Також причиною гіпертиреозу можуть бути гіперактивні вузли ЩЗ та тиреоїдит.

Захворювання, що характеризується зниженням гормональної активності щитоподібної залози, називається гіпотиреозом, симптомами якого є уповільнення метаболізму, втома та слабкість, збільшення ваги, периферична нейропатія, набряки, запори, серцева недостатність, безпліддя, затримка розумового та статевого розвитку у дітей. Гіпотиреоз може призвести до збільшення щитоподібної залози – розвитку зоба. Найпоширенішою причиною первинного гіпотиреозу є тиреоїдит Хашимото – автоімунне захворювання, що характеризується підвищеним рівнем антитіл до ТПО та тиреоглобуліну; внаслідок запалення відбувається руйнування фолікулів щитоподібної залози та зниження її гормональної активності. До розвитку гіпотиреозу можуть призвести йододефіцит, вроджені порушення, інфекційний тиреоїдит, прийом деяких ліків.

Порушення функції щитоподібної залози можуть бути і наслідком новоутворень у її структурі. У випадках, коли ці новоутворення не поширюються на навколишні тканини та не загрожують життю, вони вважаються доброякісними; вони можуть бути як неактивними, так і гормонально гіперактивними та викликати стан гіпертиреозу. Злоякісні (ракові) утворення ЩЗ здатні інвазувати оточуючі тканини та давати метастази до інших органів.

Діагностуються захворювання щитоподібної залози на підставі медичного огляду, показників лабораторних тестів (гормони Т4, Т3, ТТГ, антитіла до ТПО та ТГ та ін.) та результатів візуалізації (УЗД, КТ, МРТ).

Лікування захворювань щитоподібної залози залежить від типу патології і мета його полягає в оптимізації тиреоїдного статусу пацієнта. У разі підвищеної гормональної активності застосовується терапія антитиреоїдними препаратами, радіоактивним йодом або хірургічне втручання. Основним методом лікування гіпотиреозу є замісна терапія синтетичними тиреоїдними гормонами. Лікування захворювань ЩЗ часто буває успішним, але для цього потрібна своєчасна, правильна діагностика, вчасно розпочате адекватне лікування.

Проблемами діагностики та лікування захворювань щитоподібної залози протягом багатьох десятиліть успішно займаються фахівці клініки ДУ «Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я. Данилевського НАМН України». Спираючись на багаторічний досвід роботи власної наукової школи з вивчення тиреоїдної патології та останні досягнення світової науки, використовуючи сучасне обладнання, колектив висококваліфікованих лікарів – ендокринологів, хірургів, УЗД-діагностів надасть вам спеціалізовану консультативну, діагностичну та лікувальну допомогу за таких станів, як тиреотоксикоз, гіпотиреоз, автоімунний тиреоїдит, вузлові утворення щитоподібної залози та ін. За показаннями, наші фахівці можуть провести тонкоголкову аспіраційну пункційну біопсію ЩЗ.

Ми бажаємо всім міцного ендокринного здоров’я, але, за необхідності, готові  надати вам будь-яку медичну допомогу.

Джерело інформації: ДУ «Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я. Данилевського НАМН України»

https://ipep.com.ua/vazhlivi-novini