Ускладнення з боку очей часто зустрічаються під час вагітності. Загалом вплив вагітності на очі можна розділити на фізіологічні та патологічні зміни.
Патологічні зміни поділяються на:
Зміни очей, що виникають вперше під час вагітності (затуманений зір, сухість очей, підвищення внутрішньоочного тиску)
Вже існуюча очна патологія, що модифікується вагітністю (діабетична ретинопатія, міопія, увеїт).
Очні ускладнення системних захворювань. Це або специфічні для вагітності захворювання, такі як синдром прееклампсії/еклампсії та синдром Шихана, або захворювання, які частіше виникають під час вагітності, такі як ідіопатична внутрішньочерепна гіпертензія (ІВЧГ), хвороба Грейвса, антифосфоліпідний синдром (АФС) та дисеміноване внутрішньосудинне згортання (ДВЗ-синдром).
Фізіологічні зміни, які оборотні та повільно зникають після вагітності:
Зміни форми чи товщини рогівки. Чутливість рогівки має тенденцію до зниження, причому більшість змін відбувається на пізніх термінах вагітності.
Зниження вироблення сліз та світлобоязнь, що впливає якість зору. Вагітність впливає на фізіологію слізної плівки, що призводить до синдрому сухого ока.
Посилення пігментації навколо очей, відомі як мелазма або хлоазма. Передбачається, що гормональні зміни під час вагітності підвищують рівень меланіну внаслідок збільшення як меланогенезу, і меланоцитоза.
Зниження акомодації більш ніж на 1 діоптрію в другій половині вагітності. Результати рефракційної хірургії ока під час або відразу після вагітності малопередбачувані, тому хірургічне лікування порушень акомодації необхідно відкласти й краще провести у віддаленому післяпологовому періоді, коли величина акомодації повернеться до колишнього рівня.
Зміна поля зору – звуження бічного зору зі скроневої сторони, по всьому колу або навколо сліпої плями, яке вагітні, як правило, часто й не помічають.
Внутрішньоочний тиск знижується під час вагітності на 2–3 мм рт. ст. і повертається до свого звичайного рівня через кілька місяців після пологів. Зниження тиску пояснюють кількома ефектами жіночих гормонів: вони підвищують еластичність тканин, розширюють вени та полегшують відтік внутрішньоочної рідини.
Під час вагітності помітно звужуються дрібні артерії та нерівномірно розширюються дрібні вени кон’юнктиви. Від цього очі можуть трохи почервоніти. Таке почервоніння не потрібно лікувати.
Хоча більшість очних ускладнень вагітності є легкими, минущими та не вимагають лікування, деякі з них іноді є серйозними, постійними та вимагають негайного спрямування до офтальмолога. Крім того, деякі очні ускладнення, що виникають під час вагітності, можуть дати пряме уявлення про патофізіологію багатьох системних захворювань.
Джерело інформації: Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України