ЗВІТ
4-7 жовтня 2017 р. у м. Львові відбувся Європейський професійний навчальний курс-тренінг з ендокринології, діабету та обміну речовин – 21st ESE Postgraduate Training Course on Endocrinology, Diabetes and Metabolism – що проводився під егідою Європейської Асоціації Ендокринологів та Асоціації Ендокринологів України. В конференції взяли участь майже 200 фахівців з клінічної ендокринології із різних регіонів України та інших країн. Серед 193 учасників: 160 вітчизняних лікарів-ендокринологів та 33 іноземних фахівця.
До учасників курсу-тренінгу із вступним словом звернулись:
- академік НАМН Микола Тронько – директор ДУ „Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка НАМН України”;
- Jens Bollerslev (Йєнс Боллерслев) (Норвегія) – голова комітету for ESE Postgraduate Training Course;
- Marek Bolanowski (Марек Болановські) (Польща) – член Европейської асоціації ендокринологів;
- Gediminas Puras (Гедімінас Пурас) – представник компанії Ново Нордінск, яка є одним із основних спонсорів конференції.
Програма конференції включала пленарні лекції, інтерактивні семінари, в тому числі цікаві клінічні випадки, опитування, дебати та обговорення.
Професор Марек Болановскі (Marek Bolanowski), що представляє Вроцлавський медичний університет (Польща) у своїй лекції «Медикаментозна терапія пухлин гіпофіза» висвітлив питання вибору оптимальної терапії, резистентності до терапії та небажаних ефектів терапії. При пролактиномах автор пропонує призначати, як лікування вибору, агоніст допаміну (каберголін, бромокриптин). Більшість пролактин-секретуючих аденом добре реагують на медикаментозну терапію, під час якої відбувається зменшення пухлини та клінічне поліпшення. При акромегалії призначення аналогів соматостатину може бути терапією першої лінії, серед якої октреотид і ланреотид представляють перше покоління, а пасіреотід – аналог другого покоління. Друга лінія терапії при акромегалії може бути представлена пегвісомантом або каберголіном, ймовірна також комбінована терапія. При лікуванні хвороби Іценко-Кушинга автор пропонує призначати пасіреотід, каберголін або міфепристон.
Професор Йєнс Боллерслев (Jens Bollerslev), Норвегія, у своїй доповіді «Нефункціонуючі аденоми гіпофізу та інсіденталоми» зробив наголос на епідеміології, діагнозі та лікуванні цих хвороб. Перша лінія терапії, на думку автора, повинна залишатися за трансфеноїдальною хірургією із дослідженням вмісту гормонів до і після операції.
Професор Камілла Шалін-Янтті (Camilla Schalin-Jantti), Фінляндія, в своїй лекції «Феохромоцитоми та парагангліоми» наголосила на поширеності, скринінгу та основних ознаках феохромоцитом, серед яких пароксизматичний головний біль, гіпертонія та серцебиття. Також було детально показано розвиток феохромоцитоми. Продемонстровано виникнення парагангліом, їхнє розташування.
Професор Хеннінг Бек-Нільсен (Henning Beck-Nielsen), Данія, презентував лекцію на тему «Ефективність нових антидіабетичних засобів». На підставі виконаного дослідження, професор вважає, що лікування діабету 2-го типу необхідно здійснювати індивідуально.
Обговорювалися також нові препарати для лікування цієї недуги. Метою лікування є отримання найвищої якості життя при мінімальній кількості медпрепаратів.
Професор Marija Pfeifer (Марія Пфайфер) (Словенія) доповіла результати досліджень щодо замісної терапії гормоном росту у дорослих.
Академік НАМН України Микола Тронько в своїй лекції зупинився на фундаментальних та прикладних аспектах дослідження раку щитоподібної залози в Україні (30-річне спостереження після аварії на Чорнобильській АЕС).
Професор Любов Соколова в своїй доповіді висвітлила питання чинників ризику серцево-судинних захворювань при цукровому діабеті та їхнє усунення.
Професор Аарт Ян ван дер Лелі (Aart Jan van der Lely) (Нідерланди) у своїй доповіді наголосив на питанні щодо біологічних функцій греліну.
Професор Валдіс Пірагс (Valdis Pīrāgs) (Латвія) прочитав лекцію на тему «Мікросудинні ускладнення діабету».
Професор Яцек Дорошевський (Jacek Daroszewski) (Польща) в лекції «Лікування офтальмопатії Грейвса» висвітлив питання лікування офтальмопатії Грейвса за допомогою глюкокортикоїдної терапії.
Професор Грейса Віла (Greisa Vila) (Німеччина) прочитала лекцію «Лікування розладів гіпофіза при вагітності».
Варто відзначити й інші змістовні доповіді, а саме :
- «Лікування діабету при вагітності» Ліна Забулієне (Литва);
- «Ендокринна гіпертонія» Томаз Кочян (Словенія);
- «Адренокортикальна карцинома» Андрій Кваченюк (Україна);
- «Синдром полікістозних яєчників у щоденній практиці» Аліна Урбанович (Україна);
- «Синдром Кушинга» Карім Мееран (Великобританія);
- «Гормональна дисфункція в атлетів» Міклош Тус (Угорщина);
- «Аміодарон та розлади щитоподібної залози» Йоана Зосін (Румунія);
- «Дослідження стероїдних гормонів» Аннеміке К. Хайбоєр (Нидерланди);
- «Клінічний випадок первинного гіперпаратиреозу з множинними пухлинами паращитоподібних залоз» Ю.М. Таращенко;
- «Синдром діабетичної ступні» С.В. Болгарська;
- «Фолікулярний рак щитоподібної залози з метастатичним ураженням шийного відділу хребта С3-С5 та правосторонній геміпарез» П. Зінич, О. Омельчук, А. Кваченюк та ін.;
- «Випадок незвичайноїнезвичайної пролактиноми у дівчини-підлітка» О. Хижняк, М. Микитюк Ю. Караченцев та ін. й багато інших цікавих доповідей.
Після проведення курсу кожен делегат отримав сертифікат Європейської Асоціації Ендокринологів, а також сертифікат Української Асоціації Ендокринологів.