17-18 вересня 2014 р. у м. Києві відбувся VІ Конгрес неонатологів України "Актуальні питання неонатології", присвячений 15-річчю створення Асоціації неонатологів України.
Участь у роботі конгресу взяли лікарі неонатологи, педіатри, акушери-гінекологи та інші спеціалісти, зацікавлені в обговоренні сучасних досягнень і трендів у неонатальній медицині, а також провідні фахівці галузі з Великої Британії, Швеції, Канади, Австрії, Нідерландів, Росії, Грузії, Вірменії, Бєларусі, Німеччини, які представили програмні доповіді з актуальних питань неонатології.
Звертаючись до присутніх з привітанням президент НАМН України академік А.М.Сердюк сказав: «Впевнений, кожний з нас зберігає в своєму серці слова безсмертного Кобзаря:
«Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим»
Щаслива мати і здорова дитина – неоціненне багатство нашої держави. Саме Ви стоїте на сторожі здоров’я нових і нових поколінь.
До речі, показники материнської та малюкової смертності давно стали індикаторами соціально-економічного, політичного та демографічного розвитку суспільства, характеризують якість медичної допомоги та входять до переліку основних цілей розвитку тисячоліття, визначених ООН.
15 років минуло з часу створення Асоціації неонатологів. Багато це чи мало? Для розвитку дитини – досить значний період, за який вона навчиться говорити, ходити, читати й писати, розвивати власний та опановувати суспільний досвід. В історичному плані – невеликий період новітньої історії нашої держави.
Активна позиція Вашої Асоціації, її членів дозволила вирішити низку професійних, наукових та соціальних проблем неонатальної служби.
Назву лише найвагоміші.
Перше. Ви стали ініціаторами та провідниками перебудови організаційних засад медичної допомоги новонародженим.
Друге. За 4 роки 600 неонатологів, а це більше ніж кожний третій, пройшли стажування в провідних перинатальних центрах Німеччини, Австрії, Великобританії, Італії, Нідерландах, багатьох інших країн.
Третє. Запроваджено міжнародне співробітництво по виконанню наукових програм. До фундаментальних і прикладних розробок широко залучаються молоді вчені. До речі, кожний четвертий науковець нашої академії у віці до 35 років. То ж ми впевнено дивимося в майбутнє медичної науки.
Та, найголовніше, своєю активною діяльністю ви стверджуєте, що лікарське самоврядування – це норма життя здоровохорони, один з визначальних компонентів її реформи.
Водночас, залишаються нагальними питання створення досконалої системи стандартизації медичної допомоги, розробка медико-технологічної документації, яка допоможе лікарю ефективно діяти у будь-якій клінічній ситуації, уникнути неефективних або помилкових втручань.
Саме це надасть змогу підвищити ефективність перинатальної допомоги новонародженим на всіх її рівнях, удосконалювати існуючі, створювати та впроваджувати нові клінічні протоколи на засадах доказової медицини.
Приємно, що Ви, як професіонали, ставите амбітні завдання, котрі включають попередження назокоміальних інфекцій, системного запалення і сепсису в немовлят тощо. Готуєте перехід на європейські стандарти з основ інтенсивної терапії, реанімації та невідкладних станів у новонароджених, виходжуванню та лікуванню передчасно народжених дітей.
Звісно, це потребує розширення напрямків наукових досліджень в неонатології, розбудови сучасних, дієвих форм безперервної післядипломної освіти.
Впевнений, VI міжнародний конгрес неонатологів України, розглянуті на ньому питання, проведені дискусії та обговорення доповідей стануть Вам у нагоді як з наукової, так і з практичної точки зору, дозволять підвищити якість Ваших медичних зусиль.»
Президент НАМН України А.М. Сердюк вручив президенту Асоціації неонатологів, професору Знаменській Т.К. Почесну грамоту Президії Національної академії медичних наук України за значний внесок в охорону здоров’я матері і дитини, розвиток медичної науки, впровадження нових методів діагностики і лікування та широке міжнародне співробітництво.