Засідання Координаційної Ради Платформи Національної стратегії охорони здоров’я України

2286

26 липня 2019 р. відбулось засідання Координаційної Ради Платформи Національної стратегії охорони здоров’я України, у якій взяв участь президент НАМН України Віталій Цимбалюк та директори наукових установ Академії.

Представники фармацевтичних, страхових, медичних асоціацій, Національної академії медичних наук, лікарської та наукової громади виступили за прискорення розробки щорічної Національної доповіді про стан здоров’я населення та ефективність функціонування системи охорони здоров’я України. Нагадаємо, що за вимогами ВООЗ така доповідь повинна формуватися щорічно і, обов’язково, із науковим супроводом. 

Про це йшлося на засіданні Координаційної ради Платформи Національної стратегії охорони здоров’я країни (ПНСОЗУ) за участі медичної спільноти, представників Офісу президента, фармкомпаній, громадських організацій тощо. 

Учасники засідання відзначили, що, попри наявності відповідного доручення уряду щодо створення робочої групи з розробці Національної доповіді, Міністерство охорони здоров’я не поспішало налагодити роботу із Національною академією медичних наук. Поза тим, члени НАМН України та запрошені спеціалісти вже почали працювати над документом. У квітні ц.р. на засіданні Бюро президії Національної академії медичних наук розглядалось питання щодо підготовки Національної доповіді та створена відповідна робоча група. 

Було запропоновано, після формування коаліційного уряду, домогтися від останнього проведення спільного засідання та прийняття постанови за його результатами про формування і публікацію Національної доповіді. 

«Йдеться про комплексний інтегральний аналіз не лише стану здоров’я населення, але й ефективності функціонування системи охорони здоров’я – без політизації, без штампів. Крім того, питання, яке ми сьогодні розглядаємо, повинно бути максимально зрозумілим не тільки владним структурам, але і всьому нашому суспільству», – каже співголова Координаційної ради ПНСОЗУ, президент УСПП Анатолій Кінах.

Багато уваги в рамках засідання приділялося поточній ситуації в охороні здоров’я. 

«Фінансування сфери недостатнє – замість 3% потрібно 5-7%. Чотири роки вузи не випускають фахівців з низки спеціальностей, які вкрай потрібні, у тому числі, медико-профілактичного профілю. Стан здоров’я працездатного населення також бажає ліпшого. Хоча комплексної загальнонаціональної статистики немає, проте все ж відомі цифри: кожен третій не доживає до 65-річного віку, не знижується рівень смертності від серцево-судинних хвороб, і тут вже виникають питання до ефективності програм МОЗ, запроваджених в останні роки», – підкреслили учасники засідання. 

Директор Інституту серця МОЗ України, член-кореспондент НАМН України, доктор медичних наук Борис Тодуров розповів, що за останні 3 роки Україна опустилася в світовому рейтингу ВООЗ на 50 пунктів (дослідження враховують доступ до медицини, тривалість життя, рівень смертності і інше). 

«Без трансплантації в Україні вмирає 9 людей щодня, ще 12 – від туберкульозу. Я нещодавно був в одному із райцентрів України, там в районній лікарні працює 1 хірург і 1 анестезіолог, працюють 5 років без відпустки, бо ніким замінити. Все, що треба знати про стан медичної сфери», – каже експерт.

 Учасники Координаційної ради визначили підготовку Національної доповіді своєю найголовнішою справою на найближчий період, оскільки показники здоров’я, демографічного стану населення країни стрімко погіршуються. За даними експертів, в Україні народжуваність впала до 300 тис. за підсумком минулого року. Так, за перший квартал 2019 р., на сто померлих припадає всього 57 новонароджених. 

«У Польщі цей показник – 100 і 93 відповідно. Тобто, проблеми є не тільки в нас, але не в таких катастрофічних масштабах. Плюс додати сюди і великі темпи трудової міграції», – каже Анатолій Кінах. 

На засіданні було вирішено підготувати та передати в Офіс президента спільну позицію медичної спільноти щодо засад Стратегії розвитку системи охорони здоров’я в країні, пропозиції щодо кандидатур на посаду очільника МОЗ України. 

Координаційна рада невдовзі оприлюднить своє звернення до Президента України, новообраної Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо підготовки Національної доповіді, розвитку медичної науки та освіти.

Також було вирішено у вересні цього року провести розширений форум за темою «Трансформація України. Сектор «Охорона здоров’я», на який запросити депутатів та урядовців. Очікується, що до того часу вже буде сформовано Кабінет Міністрів України, а Верховна Рада перейде від організаційних питань до практичної роботи.