Затверджено національні класифікатори хвороб та інтервенцій

3362

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства затвердило два національні класифікатори Міністерства охорони здоров’я України. Класифікатори будуть використовуватися медичними працівниками для кодування діагнозів та медичних інтервенцій в електронній системі охорони здоров’я.

Національні класифікатори будуть обов’язкові до використання всіма закладами охорони здоров’я.

  • НК 025:2019 “Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я”
  • НК 026:2019 “Класифікатор медичних інтервенцій”

Кожен випадок, коли пацієнт потрапляє в лікарню, має свою причину. Пацієнту ставлять діагноз, проводять лікування, роблять аналізи або втручання. Кожен із цих показників потрібно правильно закодувати в електронній системі охорони здоров’я. Так, наприклад, Класифікатор хвороб та споріднених проблем містить більше 18 тис причин, чому пацієнт може потрапити в лікарню або прийти на прийом до спеціаліста.

Із запровадженням медичних записів на рівні поліклінік та стаціонарів, кожен класифікатор дозволить уніфікувати дані, які вносяться в систему, та дозволить збирати статистику в електронному вигляді. При кодуванні діагнозу та інтервенцій кожен випадок буде віднесений до своєї діагностично спорідненої групи, на основі якої і буде проводитись оплата Національною службою здоров’я України.

Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я (КХСПОЗ) розроблено для уніфікації кодування хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я в первинній медичній документації та даних електронної системи охорони здоров’я. Цей класифікатор буде використовуватися при створенні та впровадженні в Україні системи фінансування закладів охорони здоров’я, що надають спеціалізовану амбулаторну та госпітальну медичну допомогу.

Класифікатор гармонізований з Міжнародним статистичним класифікатором хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я Десятого перегляду, Австралійська модифікація (The International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems, Tenth Revision, Australian Modification, ICD-10-AM), розробленим Австралійським консорціумом з розробки класифікацій (ACCD).

Класифікатор хвороб та споріднених проблем розроблений на основі МКХ-10 ВООЗ, тому ми матимемо можливість порівнювати статистичні дані щодо захворюваності та смертності на міжнародному рівні.

Класифікатор медичних інтервенцій (КМІ) складається зі списку втручань, які можуть проводитися пацієнту в лікарнях будь-якої форми власності і амбулаторних закладах. Суміжні медичні втручання, стоматологічні послуги і процедури, що виконуються за межами операційної, також входять до класифікатора. Наприклад, МРТ.

Структура класифікатора побудована на анатомічному принципі, а розділи класифікатора відповідають назвам розділів у МКХ-10 ВООЗ. Це забезпечить узгодженість класифікації хвороб.

Класифікатор призначений для уніфікації кодування медичних втручань в первинній медичній документації та даних електронної системи охорони здоров’я.

КМІ гармонізований з Австралійським класифікатором медичних інтервенцій (Australian Classification of Health Interventions, ACHI), розробленим Австралійським консорціумом з розробки класифікацій (ACCD), та відповідає десятій редакції ACHI.

Переклад та адаптація обох класифікаторів для використання в Україні здійснювалися в рамках спільного проєкту Міністерства охорони здоров’я України та Світового Банку «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей».

Ознайомитися з класифікаторами можна тут