15.05.2020р. відзначається пам’ятна дата – 175 років з дня народження всесвітньо відомого ученого Іллі Ілліча Мечникова.

1769

15 травня 2020 року відзначається пам’ятна дата – 175 років з дня народження всесвітньо відомого ученого, мікробіолога, ембріолога, зоолога та імунолога Іллі Ілліча Мечникова. Ученого, який вперше прославив Україну як лауреат Нобелівської премії з медицини та фізіології, отримавши її у 1908 році за дослідження в галузі імунології. Ця дата визначена Постановою Верховної Ради України як одна з найважливіших подій в суспільно-політичному житті країни, що має за мету консолідацію та розвиток історичної свідомості Українського народу, збереження національної пам’яті.

Народився Ілля Ілліч Мечников на Слобожанщині (нині Дворічанський район Харківської області). Гімназичні та студентські роки пройшли у Харкові. За рекомендацією Миколи Пирогова, Мечникову надали державну стипендію для ведення науково-дослідної роботи в західноєвропейських лабораторіях. 1867 року захистив магістерську дисертацію, а 1868, у віці 23 років став доктором зоології. Свої найголовніші відкриття, зокрема, у області порівняльної ембріології та явище фагоцитозу учений зробив в Україні. У 1886 р. спільно з Миколою Гамалією заснував в Одесі першу в країні бактеріологічну станцію. Але 1887 року змушений покинути Російську імперію через патріотичну проукраїнську позицію.

1888 — переїхав до Франції для роботи в Пастерівському інституті; там отримав лабораторію, займався загально патологічними питаннями, вивчав проблеми довголіття і ввів в медичний обіг термін «геронтологія», створивши однойменну науку. З 1905 р. — заступник директора Пастерівського інституту.

1908 — Мечникову (спільно з німецьким вченим Паулем Ерліхом) було присуджено Нобелівську премію у галузі фізіології та медицини за праці про імунітет.

Помер у Парижі 15 липня 1916 року у віці 71 року після кількох інфарктів міокарда. Урну з прахом поставили в Пастерівському інституті.

Сьогодні 15 травня 2020 року співробітники Державної установи «Інститут мікробіології та імунології ім. І.І. Мечникова Національної академії медичних наук України» вшанували пам’ять свого славетного земляка. З цієї нагоди до монументу Іллі Ілліча Мечникова було покладено квіти та анонсовано випуск чергового номеру журналу «Аннали Мечниковського інституту», присвяченого 175-річчю з дня народження геніального вченого.