Артеріовенозна фістула

93

Пацієнти, які мають хронічну хворобу нирок та отримують замісну ниркову терапію (проходять гемодіаліз), повинні мати спеціальний доступ до своїх судин, через який і проводиться процедура очищення крові. Найбільш оптимальним доступом вважається артеріовенозна фістула, іноді її називають гемодіалізною фістулою.

Хірург з’єднує власні артерію та вену, зазвичай, під шкірою передпліччя або плеча. У такому випадку вена буде розширюватись поступово, її стінка стане товстішою, і буде зручно підключати систему для проведення гемодіалізу. “Дозрівання” фістули АВ займає 6-8 тижнів. Цей час потрібний для загоєння фістули та ремоделювання (зміни розміру та структури) вен пацієнта.

Терміни дозрівання досить умовні. У людей з добре розвинутими венами (великий діаметр, добре контуруються) використання фістули можливе вже протягом 2-х тижнів після її формування. А, наприклад, у хворих похилого віку, з цукровим діабетом дозрівання може тривати багато місяців.

Тому рекомендовано проводити формування артеріо-венозної фістули приблизно за 6 місяців до початку її використання або при зниженні швидкості клубочкової фільтрації нижче 20 мл/хв.

Якщо фістула перестає працювати, її переформовують або проводять протезування судинного доступу.

! За фістулою потрібен догляд: не можна носити годинник, браслет, стискаючий одяг; не можна спати на цій руці; не можна носити важкості цією рукою; не дозволено забір крові на аналізи чи систему в цю руку; необхідна правильна гігієна руки.

Фістула та замісна терапія методом гемодіалізу є перехідним етапом лікування. Єдиним шляхом відновити звичайний ритм життя є трансплантація нирки.

Джерело інформації: ДУ «Національний науковий центр хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України»

https://www.surgery.org.ua/News/Details/37532eb9-737d-472e-a59a-436a656c409f