Чергове засідання лекторію з питань біоетичної експертизи від 28.02.2020

1066

28 лютого  2020 р., о 15.00,  у приміщенні Президії НАН України (вул. Володимирська-54) відбулася  чергова лекція-тренінг з питань біоетики та етичної експертизи наукових і клінічних досліджень для співробітників, клінічних ординаторів, аспірантів та членів локальних етичних комісій Державних установ НАМН та НАН України. Тема  лекції-тренінгу: «Наукова етика: академічна чесність (проблема плагіату) в сучасній українській науці». Лектор: Анастасія КУНДІЄВА –  кандидат біологічних наук, науковий співробітник ДУ «Інститут медицини праці ім. Ю.І. Кундієва НАМН України». На початку лекції-тренінгу   модератори заходу (Анатолій ЄГОРЕНКОВ – радник Президента НАМН України з питань біоетики  та Микола ЧАЩИН – директор Наукового центру з медико-біотехнічних проблем НАН України) нагадали присутнім про важливі положення Етичного кодексу вченого України, що стосуються проблеми протидії плагіату. У тому числі – про розділ  «Учений як автор», у якому  наукова спільнота України зафіксувала моральне твердження про те, що «основною мотивацією діяльності вченого має бути прагнення до пізнання та до збагачення науки і суспільства новими знаннями. При цьому найвищою нагородою вченого є досягнення істини та визнання наукового співтовариства».

 Під час першої частини заходу доповідач Анастасія КУНДІЄВА провела ретельний аналіз самого поняття «плагіат у науці» та форм його практичного прояву. Доповідач звернула увагу присутніх на практичні засоби протидії плагіату, впровадження яких необхідне науковій спільноті України для збільшення якості наукових результатів.  Виходячи із свого власного досвіду роботи у лабораторіях інших країн  доповідач звернула увагу на актуальність постійного навчання молодих вчених України правилам та стандартам оформлення  наукових статей у західних наукових журналах.   

У другій частині заходу було проведено обговорення змісту доповіді та пропозицій присутніх представників установ НАМН та НАН України відносно причин та негативних наслідків явища плагіату у біомедичній науці України. Слухачі лекторію подякували лекторові та модераторам заходу за організацію цікавої та актуальної лекції.  Було запропоновано тему наступної лекції-тренінгу  «Етико-правові аспекти легітимізації наукових результатів»,  яку погодилась провести  Оксана КАШИНЦЕВА (кандидат юридичних наук, завідувачка Центру гармонізації прав людини та прав інтелектуальної власності науково-дослідного інституту інтелектуальної власності). Час та місце проведення наступної лекції буде анонсовано.