Складність лікувально-діагностичної діяльності зумовлює значну ймовірність помилок медичного персоналу в його повсякденній роботі. Сьогодні це вже доведений факт, що кожному 10-му пацієнтові в лікарняних стаціонарах спричиняється ненавмисна шкода. Помилки лікарів вважаються однією з 10-ти основних причин смертності та інвалідності у світі. Тому «Не зашкодь» – це основоположний принцип надання медичної допомоги, а безпека пацієнта – найважливіша складова якості медичної допомоги.
За останні 30 років навряд чи знайдеться проблема в охороні здоров’я, якій би міжнародна спільнота й окремі країни приділяли стільки уваги, як безпеці пацієнтів.
Лише у 2019 році ВООЗ прийняла дві декларації з безпеки пацієнтів, одна з яких зініціювала традицію щорічного відзначення 17 вересня Міжнародного дня безпеки пацієнтів. Україна оперативно відреагувала на цю пропозицію, і вже 4 вересня 2019 року Президент України підписав Указ № 648 «Про день безпеки пацієнтів».
Відстежуючи ситуацію у світі, науковці ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва НАМН України» уже тривалий час досліджують проблему ненавмисної шкоди пацієнтам. Доречно нагадати, що проєкт вищезгаданого Указу Президента України зі всім комплектом необхідних документів було підготовлено в нашому інституті.
Нами разом з іншими інституціями, за підтримки Дніпровського міського голови Бориса Філатова, у 2017 році було організовано та проведено надзвичайно резонансну в медичному середовищі Міжнародну науково-практичну конференцію «Безпека пацієнтів в Україні: стан і шляхи покращення».
Сьогодні цю роботу ми продовжуємо разом з Національним медичним університетом імені О. О. Богомольця. У доробку нашої співпраці – 4 інформаційні листи, більше 10-ти наукових публікацій і численні виступи за цією тематикою на наукових форумах і в засобах масової інформації.
Приємно відзначити той факт, що в хірургічних відділеннях пілотних лікарняних закладах м. Києва та Київської області, з якими ми співпрацюємо з 2017 року, останнім часом значно зменшилася кількість інцидентів безпеки пацієнтів.
Ураховуючи основну тезу цьогорічного Міжнародного дня безпеки пацієнтів: «Безпека медичних працівників — пріоритет для безпеки пацієнтів», – ми підтримали пропозицію ВООЗ на знак поваги та вдячності всім медичним працівникам за їх героїзм у цей безпрецедентний час підсвітити помаранчевим кольором відомі пам’ятники, пам’ятки та громадські місця. Відповідне світлове оформлення ми зробили пам’ятнику засновника гігієнічної науки в Україні академіку О. М. Марзєєву.
Сподіваємося, що спільними зусиллями зробимо медичну допомогу в Україні більш безпечною, а умови праці медичного персоналу безпечнішими і здоровішими.
Завідувач лабораторії безпекових стратегій
в охороні здоров’я ДУ «Інститут громадського
здоров’я ім. О. М. Марзєєва НАМН України» Ю. М. Скалецький