До Всесвітнього дня психічного здоров’я

3098

10 жовтня 2020 року відзначається Всесвітній день психічного здоров’я, він припадає на період пандемії COVID-19, яка різко змінила наше повсякденне життя.

Майже 1 мільярд людей у світі страждають на психічні розлади, щорічно 3 мільйони осіб вмирають в результаті зловживання алкоголем, і кожні 40 секунд одна людина скоює самогубство. Ще одним негативним фактором для психічного здоров’я стала пандемія COVID-19, що порушила звичне життя мільярдів людей у світі. Пандемія COVID-19 викликала перебої в наданні медичної допомоги і значно ускладнила і без того обмежений доступ до якісних послуг в сфері охорони психічного здоров’я.

У своєму виступі 13.05.2020 р. Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерріш сказав: «Психічне здоров’я лежить в основі людської природи. Але вірус, що викликає COVID-19, підриває не тільки наше фізичне здоров’я; він також посилює і психологічні страждання. Психічні проблеми, в тому числі депресія і тривожний розлад, є одними з найбільших причин страждань в нашому світі. На тлі десятиліть ігнорування і недостатнього інвестування в охорону психічного здоров’я поточна пандемія COVID-19 лягає на плечі сімей і громад додатковим тягарем нервово-психічного стресу. Ми повинні допомогти їм і підтримати їх. Навіть коли пандемія буде взята під контроль, горе, неспокій і депресія продовжуватимуть позначатися на людях і соціальних групах. Послуги в області психічного здоров’я є невід’ємною частиною всіх урядових заходів реагування на COVID-19. Вони повинні бути розширені і повністю профінансовані. В процесі відновлення після пандемії ми повинні змістити акцент на надання послуг з охорони психічного здоров’я на рівні громад і забезпечити внесення охорони психічного здоров’я в загальне медичне забезпечення. Організація Об’єднаних Націй твердо прихильна до створення світу, в якому кожній людині, де б вона не знаходилася, було б до кого звернутися за психологічною підтримкою».

Антоніу Гутерріш рішуче закликав уряди, громадянське суспільство, органи охорони здоров’я та інші сторони терміново об’єднатися для розгляду аспекту психічного здоров’я пандемії, що триває.

Важливим заходом 2020 року має стати 24-годинний віртуальний марш «Разом за психічне здоров’я в усьому світі» який відбудеться дев’ятого жовтня.

Кампанія з нагоди Всесвітнього дня психічного здоров’я, дає кожному з нас можливість зробити щось позитивне. Всі ми можемо зробити конкретні кроки щодо зміцнення власного психічного благополуччя і підтримати рідних та близьких у важкий для них момент. У роботодавців з’являється привід розробити програми забезпечення соціально-психологічного благополуччя працівників

Десятого жовтня з нагоди Всесвітнього дня психічного здоров’я Всесвітня організація охорони здоров’я вперше проводить глобальну онлайн-акцію, присвячену цій проблемі. В ході акції ВООЗ розповість про роботу своїх співробітників що боротьби з психічними захворюваннями, алкоголізмом і наркоманією в усьому світі.

У зв’язку з цим девіз Всесвітнього дня психічного здоров’я в цьому році «Психічне здоров’я для всіх: більше інвестицій – більше доступність».

Важливо, щоб в умовах нинішньої глобальної надзвичайної ситуації в області охорони здоров’я нікому не було відмовлено в психіатричної допомозі. Психічне здоров’я – це право людини – і воно має бути доступне для всіх.

Інформація надана ДУ «Інститут неврології, психіатрії та наркології НАМН України».