ГЛОБАЛЬНА КАТАСТРОФА – ГЛОБАЛЬНІ РІШЕННЯ!

3107

Відкритий лист академіка НАМН України І.Трахтенберга та професора І.Тарабана

Шановні колеги!

В даному випадку ми скористалися сайтом Національної академії медичних наук України, що б звернутися до громадськості з важливою пропозицією, обґрунтування і зміст якої зводиться до наступного.

Навряд чи хто–небудь сьогодні може засумніватися в тому, що в нинішній екстремальній ситуації, викликаній підступним коронавірусом, самоізоляція – одна з найбільш ефективних, та мабуть основних захисних заходів не тільки до індивідуальних осіб, але й до регіонів та країн, уражених вірусом. Може бути у зв’язку з цією обставиною – прагненням до самоізоляції регіонів та країн – почала проявлятися тенденція до обмеження спільних узгоджених взаємодій, відзначається переважання акценту на вирішення проблем протидії пандемії в рамках не глобальних зусиль, а, переважно, в діапазоні національних інтересів. Це можна зрозуміти. Але в той же час, очевидним є те, що загальні (глобальні) і менш широкі (національні) інтереси повинні поєднуватися в тій ситуації, яка вразила людство в наш неспокійний 21-е сторіччя: негайно, органічно, злагоджено.

Наша пропозиція: не відкладаючи організувати проведення міжнародного круглого столу за участю провідних представників в області біологічної, соціальної, профілактичної медицини та основних клінічних дисциплін з позиції невідкладних заходів протидії сучасній вірусної агресії. Мова йде про залучення до участі у цьому міжнародному медико-біологічному форумі не тільки вчених, але і високопрофесійних практичних лікарів з числа вірусологів, бактеріологів, епідеміологів, гігієністів, інфекціоністів, представників національних санітарно-епідеміологічних служб. Повинні бути залучені до участі у круглому столі і розробники нових лікарських засобів, вакцин і сироваток.

Такий міжнародний форум, безсумнівно, міг би суттєво вплинути на розробку таких необхідних нині оптимальних принципів, методів, показників і тестів, які сприяють узгодженій протидії нинішньої коронавірусної пандемії, надійній профілактики надалі подібних екстремальних ситуацій у межах сучасної, настільки гострою сьогодні галузі науки і практики як «медицина катастроф».

У свій час Гегель поскаржився на те, що головний урок історії полягає в тому, що людство не навчилося робити з неї уроки. Сьогодні особливо до нього прислухаємося і нинішній урок зробимо!

Академік Національної академії медичних наук,
Ісаак Трахтенберг (стаж роботи в охороні здоров’я 74 роки)

Професор, доктор медичних наук,
Ігор Тарабан (стаж роботи в охороні здоров’я 36 років).